Предметът на дейност на Центъра за следдипломно и факултативно обучение (ЦСФО) е планирането, организацията, контролът и администрирането на обучението на специализанти и студенти във всички форми (редовна, задочна, дистанционна, групова, самостоятелна и др.) за повишаване квалификацията на специалисти, както и за придобиване на професионална квалификация, допълнителна квалификация, преквалификация, подпомагане на тяхната професионална кариера и индивидуално развитие съобразно личните им интереси и възможности в рамките на действащото законодателство.

С цел повишаване гъвкавостта и адаптивността на работната сила според динамично изменящата се стопанска конюнктура, ЦСФО проучва потребностите на образователния и трудовия пазар в страната. Планира, организира, осъществява и контролира дейностите по създаването и предлагането на нови образователни продукти за следдипломно и факултативно обучение в Стопанската академия. Организира и провежда квалификационно сертифициране, обучение на място, онлайн курсове, семинари и др.

В структурата на ЦСФО са обособени два сектора:

Сектор за факултативно обучение

Сектор „Факултативно обучение” (ФО) е функционално направление в рамките на дейността на ЦСФО, чиито основни задачи са свързани с:

1. Обучение по специалност „Икономическа педагогика” – за обучаващи се (редовна, задочна и дистанционна форма на обучение) за придобиване на образователно-квалификационна степен, както и за дипломирани (бакалаври и магистри) по акредитираните в Стопанска академия професионални направления в област на висше образование 3. Социални, стопански и правни науки, съгласно Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления.

2. Обучение по дългосрочни специализации за студенти (редовно, задочно и дистанционно обучение) от икономически и неикономически специалности от Стопанската академия и други висши училища в страната, както и обучение на дипломирани бакалаври и магистри.

 

Сектор за следдипломно обучение

Сектор „Следдипломно обучение” (СО) е функционално направление в рамките на дейността на ЦСФО, чиито основни задачи са свързани с повишаване квалификацията на специалисти с висше образование (съгл. чл. 6, т. 2 от ЗВО).

Следдипломното обучение е форма на продължаващо обучение и подготовка, чрез която завършилите специалисти могат да актуализират, задълбочават и надграждат своите знания и компетентности в различните направления на икономическата наука. Съобразно потребностите си желаещите могат да изберат специализация и конкретна програма, в която да се обучават, с което придобиват допълнителна професионална квалификация, удостоверена със съответния документ. В отговор на специфичните предпочитания и интереси, от една страна, и професионалните и лични ангажименти на обучаемите, от друга, следдипломното обучение се осъществява по адаптиран учебен план и индивидуален график за консултации и изпити.