Квалификационна характеристика
на специалност "Финанси"
1. Обща характеристика на специалността
Специалност „Финанси” е водеща в Стопанска академия „Д. А. Ценов”. Тя олицетворява духа и волята на Дарителя във Висшето търговско училище в Свищов да се преподават „…търговските науки; финансовите науки; търговското право; банковото дело; науките по застрахователното дело; и др.” Това характеризира специалността като традиционна и съответстваща на мисията и задачите на висшето училище. Специалността е акредитирана от Националната агенция по оценяване и акредитация. Получените най-високи акредитационни оценки осигуряват на студентите продължаване на обучението в ОКС „магистър” в профилиращите обучението магистърски програми „Финансов мениджмънт” (на български или английски език), „Финансово управление в публичния сектор”, „Банков мениджмънт”, „Инвестиционен мениджмънт”, както и в образователната и научна степен „Доктор” по докторска програма „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка” (Финанси).
Компетентностният профил на специалността е формиран/изграден въз основа на спецификата на обучението на студентите в професионално направление 3.8 Икономика, в съответствие с Европейската квалификационна рамка (ЕКР), Националната квалификационна рамка на Р България (НКР) и Рамката за дигитална компетентност (DigComp 2.0). В съдържателния обхват на компетентностния профил са включени основните компоненти на компетентностната характеристика, съобразени с предоставянето на ключовите умения за учене през целия живот, дефинирани от Европейската комисия (знания, умения и компетенции, необходими за личностно, социално и професионално развитие, включително езикови, дигитални и предприемачески умения, повишаващи самостоятелността, отговорността и пригодността за работа, развиващи комуникационни умения за социална интеграция и активна гражданска позиция, и др.).
2. Образователни цели
Основната образователна цел на специалност „Финанси” е подготовката на квалифицирани специалисти, притежаващи знания и умения за работа в корпоративната система, публичния сектор, банковата система и капиталовия пазар на България и страните от Европейския съюз, и света. Постигането на основната образователна цел включва общотеоретична и практико-приложна подготовка в областта на държавните, фирмените и международните финанси, паричната теория и политика, кредита.
Завършилите специалността студенти получават необходимата професионална квалификация в областта на корпоративния финансов мениджмънт, финансовата администрация, банковото дело, инвестициите.
3. Организация и продължителност на обучението
Подготовката на студентите се извършва в съответствие с учебна документация, съобразена с най-добрите съвременни практики в системата на висшето образование. Тя осигурява академична мобилност на студентите чрез системата за натрупване и трансфер на кредити. Съдържанието на учебния план и учебните програми има конкурентни характеристики в средата на Европейската зона на висше образование. То се осъществява в съответствие с действащото финансово, банково, данъчно и търговско законодателство. Обучението на студентите от специалността се осъществява в редовна и задочна форма.
Продължителността на обучението за образователно-квалификационна степен „бакалавър” (редовна, задочна и дистанционна форма) е четири години, 8 семестъра, 240 кредита. Последният семестър от обучението включва учебни дисциплини, преддимпломна практика/практикум (2 кредита) и държавен изпит (10 кредита).
4. Знания
Преподаваните пред студентите от специалността учебни дисциплини формират знания по въпросите на теорията на финансите, корпоративните финанси, теорията на парите, банковото дело, инвестициите, данъчното облагане, ценовата политика, международните финанси, бюджетната политика, митническата политика, персоналните финанси, финансовия и банковия анализ, поведенческите финанси, бизнес оценяването, финансовото счетоводство, банковото обслужване на икономическите агенти, социалното осигуряване и застраховането, управлението на портфейла, фондовите борси, доходността на дълговите инструменти.
Чрез блокове от избираеми дисциплини студентите придобиват алтернативни знания за области от научното познание с фундаментален, общо икономически, общо финансов и профилиращ характер. В редовна и задочна форма на обучение се осигурява засилена езикова подготовка по английски, немски, френски или руски езици.
Финалните два семестъра от следването осигуряват засилена профилираност в областта на корпоративните финанси, публичните финанси, банковото дело и/или инвестициите. Държавният изпит по специалността гарантира постигане на най-високи стандарти на подготовка по учебните дисциплини по специалността и готовност и способност за реализация във финансовата сфера.
5. Умения
Завършилите специалност „Финанси” притежават практически умения за професионално интерпретиране и прилагане на финансовото законодателство; за изследване на инфлационни процеси, за прилагане на методи и техники за събиране на държавните приходи; за използване отчетността за анализиране финансовото състояние на данъкоплатците, за финансово управление на домакинствата; макроикономическо прогнозиране; изследване и анализ на финансовия баланс и счетоводния отчет на фирмите; обслужване на икономическите агенти чрез системата на търговските банки, управление на богатството на стопанските субекти от всички сфери на икономиката; вземане на рентабилни инвестиционни, финансови и кредитни решения; диверсификация на инвестициите, управление на портфейли от ценни книжа, инвестиционни проекти и кредитни портфейли, управление на валутните операции на фирмите и банките; бюджетно, банково, финансово и управленско счетоводство; придобиват се компетенции в областта на независимия финансов одит, финансовата отчетност и финансовите експертизи.
Чрез използване на казусния метод в учебния процес студентите развиват практически навици за управление на парите и паричните потоци, анализ на финансовото състояние на фирмите и банките, изграждане и управление на портфейли от ценни книжа, дългосрочно и краткосрочно финансиране на икономическите агенти, управление на персоналните финанси, управление на валутните позиции и операции на фирмите и банките, инвестиции в ценни книжа и капиталово-бюджетни проекти, данъчно облагане и обмитяване, ценови решения, формиране и използване на държавния и общинските бюджети, финансова, данъчна и банкова администрация, бизнес оценяване, оперативен финансов мениджмънт, управление на държавния и общинския дълг.