Квалификационна характеристика
на специалност "Бизнес статистика и анализи"
1. Обща характеристика на специалността
Специалност “Бизнес статистика и анализи” съчетава в своето развитие съхранените традиции и постигнатите високи стандарти в съвременното обучение по икономика, статистика и иконометрия. Обучението в специалността е в съответствие с новите предизвикателства пред българската статистика: нарастващо търсене на статистическа информация и поява на нови информационни потребности, необходимост от ускорено внедряване на модерни информационни и комуникационни технологии, повишени изисквания към качеството на информацията и стандартите на Евростат. Компетентностният профил на специалността е формиран/изграден въз основа на спецификата на обучението на студентите в професионално направление 3.8 Икономика, в съответствие с Европейската квалификационна рамка (ЕКР), Националната квалификационна рамка на Р България (НКР) и Рамката за дигитална компетентност (DigComp 2.0). В съдържателния обхват на компетентностния профил са включени основните компоненти на компетентностната характеристика, съобразени с предоставянето на ключовите умения за учене през целия живот, дефинирани от Европейската комисия (знания, умения и компетенции, необходими за личностно, социално и професионално развитие, включително езикови, дигитални и предприемачески умения, повишаващи самостоятелността, отговорността и пригодността за работа, развиващи комуникационни умения за социална интеграция и активна гражданска позиция, и др.).
2. Образователни цели
3. Организация и продължителност на обучението
4. Знания
В процеса на обучение студентите придобиват задълбочени теоретични и практико-приложни знания в областта на статистическата наука и практика, свързани с:
- познавателната същност на статистическия метод и неговото приложение при изучаване на социално-икономическата действителност;
- планирането, организирането и провеждането на изчерпателни и извадкови изучавания;
- статистическите методи за анализ на състоянието, структурата и взаимната обусловеност на социално-икономическите явления;
- методите за анализ на тенденциите на развитие и разработването на краткосрочни и дългосрочни прогнози;
- методите за диагностициране и прогнозиране на демографските явления и процеси;
- системата от показатели, характеризиращи националната икономика и използването им за международни сравнения;
- проектирането, изграждането и поддържането на съвременни статистически информационни системи;
- разработването и оценката на иконометрични модели, характеризиращи социално-икономическите явления, и интерпретацията на получените резултати.
5. Умения
Студентите, завършили специалност “Бизнес статистика и анализи”, притежават умения да прилагат логическо мислене, новаторство и творчески подход при решаване на задачи, свързани с:
- набирането на сведения на основата на репрезентативни наблюдения;
- приложението на статистически методи за анализ на причинно-следствените връзки между социално-икономическите явления и процеси;
- иконометричното моделиране на закономерностите в развитието, сезонността и цикличността на икономическите явления;
- установяването на състоянието и основните тенденции в демографското развитие на населението на страната;
- използването на специализиран съвременен софтуер за обработка на статистическа информация;
- извършването на пазарни проучвания, финансови и стопански анализи, емпирични социологически изследвания.
6. Компетентности
6.1. Самостоятелност и отговорност
- Притежават способности и поемат отговорности при управление на процесите по набиране, обработка и анализ на статистическа информация, при вземане на решения за оценка на резултатите от проведени статистически изследвания.
- Проявяват творчество и инициативност при избора и приложението на статистическите методи в конкретни емпирични изследвания, както и способности за повишаване на екипната ефективност.
6.2. Компетентности за учене
- Перманентно оценяват квалификацията си чрез преглед на съответствието на придобитите до момента знания със съвременните достижения на статистическата наука и изискванията на статистическата практика и при необходимост я повишават и разширяват.
6.3. Комуникативни и социални компетентности
- Формулират и излагат ясно и разбираемо резултатите от проведените изследвания пред специалисти и неспециалисти от съответната област, аргументират становища и позиции чрез използване на статистически методи за количествен и качествен анализ.
- Разпознават и пълноценно използват универсалните статистически понятия в общуването с потребителите на статистическа информация в системата на Евростат.
6.4. Професионални компетентности
- Събират, класифицират, оценяват и интерпретират данни за изучаваните икономически, социални, демографски и други явления и процеси с цел решаване на конкретни проблеми и задачи.
- Проявяват способност да анализират резултатите от статистическите проучвания в контекста на целите и задачите на интердисциплинарните изследвания.
7. Кратка характеристика на академичния състав
Обучението в специалност “Бизнес статистика и анализи” се извършва в съответствие с националните и европейските образователни стандарти от висококвалифицирания академичен състав на катедра “Статистика и приложна математика”. В състава й се включват преподаватели, които със своя професионализъм и завоювани позиции в научните изследвания осигуряват високо качество на образователния процес в съответствие с достиженията на съвременната статистическа наука и практика.
8. Професионална реализация
След приключване на курса на обучение в специалността студентите имат възможност за реализация:
- в системата на Националния статистически институт като специалисти по организацията на статистическата отчетност, провеждането на статистически изследвания, извършването на анализи за нуждите на органите на управление;
- в министерства, ведомства и други организации (Българска народна банка, Агенция по заетостта, Национален осигурителен институт, Национален център по здравна информация, Институт за пазарни проучвания и др.) като специалисти по набирането, обработката и анализа на социално-икономическа информация, в т. ч. и изграждането и поддържането на статистически информационни системи;
- във фирми и организации като специалисти по провеждането на икономически анализи, социологически проучвания и маркетингови изследвания;
- във финансови институции (банки, застрахователни дружества, осигурителни и пенсионни фондове) като специалисти при разработването на оценки на състоянието и прогнози за развитието на финансовите пазари.
9. Образователно-квалификационна степен и професионална квалификация
Завършилите специалността придобиват образователно-квалификационна степен “бакалавър” и професионална квалификация “бакалавър по икономика“.