Квалификационна характеристика
на специалност "Бизнес информатика"
1. Обща характеристика на специалността
2. Образователни цели
- от една страна, да имат задълбочени икономически знания и да познават съвременния мениджмънт на организациите;
- от друга страна, да притежават професионални знания и умения по основните теоретични и практически проблеми, свързани с използването и приложението на ИТ в областта на бизнеса.
3. Организация и продължителност на обучението
Срокът на обучение по специалност „Бизнес информатика“ в образователно-квалификационната степен „Бакалавър“ е 8 семестъра, 4 календарни години. Обучението се осъществява в редовна или задочна форма и завършва с комплексен държавен изпит по специалността.
4. Знания
Обучението на студентите от специалност „Бизнес информатика“ е организирано в два основни модула – фундаментална подготовка и специална подготовка.
Фундаменталната подготовка се реализира чрез изучаването на икономически дисциплини, свързани с: микро- и макроикономиката, финансите, стопанското управление, счетоводството, маркетинга и др., съгласно учебния план най-вече през първите две години от обучението.
Специалната подготовка се осъществява чрез изучаване на широк кръг дисциплини, свързани с ИКТ. В тях учебният материал е ориентиран към следните основни области: техническо осигуряване на информационни системи, операционни системи и компютърни мрежи, проектиране на информационни системи и софтуерен инженеринг, програмиране на приложни системи, уеб дизайн, уеб програмиране, развитие на съвременни информационни системи в бизнеса, управление на информационната инфраструктура.
Обучението в специалността се задълбочава чрез изучаването на свободно избираеми и факултативни дисциплини. Същите се отнасят както за фундаменталния блок, така и за специалната подготовка.
Студентите от специалността „Бизнес информатика“ изучават в разширен обем английски език, който е необходим на всеки ИТ специалист.
В процеса на обучението се насърчава самостоятелното и креативното интерпретиране на придобитите знания, свързвайки ги с прилагането на факти и чрез критично възприемане, разбиране и изразяване на теории и принципи.
Обучението на студентите от специалността “Бизнес информатика” предоставя:
- задълбочено теоретично и практическо обучение в областта на приложението и използването на ИТ в икономическата практика;
- знания и умения за работа в съвременна информационна среда, на основата на най-модерни хардуерни и софтуерни средства;
- тренинг за получаване на умения за работа в екип при разработване на проекти в областта на бизнес информационните системи.
Завършилите специалност “Бизнес информатика” ще знаят как:
- да проектират и разработват на концептуално ниво информационни системи за нуждите на съвременните бизнес организации;
- да анализират нуждите на организациите от използването на ИТ за усъвършенстване на бизнес процесите и тяхното изпълнение;
- на основата на задълбочен анализ, базирайки се на сериозните си познания за съвременния хардуер и софтуер да оценяват и предлагат на фирменото ръководство необходимите съвременни технически и програмни средства за по-добро изпълнение на бизнес процеси и дейности;
- да управляват информационните ресурси с цел по-ефективното им използване;
- да разработват софтуерни приложения според специфичните условия, съществуващи в конкретната организация, като за целта използват най-модерни платформи и програмни среди.
5. Умения
Завършилите специалност „Бизнес информатика“ владеят методи и средства, които им позволяват да решават комплексни задачи, свързани с използването на ИТ в бизнеса. Също така, те прилагат логическо мислене и проявяват новаторство и творчески подход при решаване на нестандартни задачи.
Студентите, завършили специалност “Бизнес информатика” ще умеят:
- да анализират информационните потребности, да разработват варианти на проекти за внедряване, да осигурят изпълнението на ИТ проектите в конкретна бизнес среда;
- да анализират и проектират информационни системи и осигуряват тяхното взаимодействие с останалите информационни ресурси;
- да прилагат интердисциплинарен подход при проектирането на информационни системи;
- да използват съвременни програмни средства за разработване на приложения и да създават софтуерни продукти, включително и в уеб среда;
- да организират и ръководят на съответните управленски нива информационната дейност в бизнес и нестопански организации.
6. Компетентности
В резултат на обучението си, студентите, завършили специалност „Бизнес информатика“ получават компетентности в няколко насоки.
6.1. Самостоятелност и отговорност
- Способности за управление на процесите по внедряване на ИТ в бизнеса и управление на ИТ екипи;
- Поемат отговорност при взимането на решения, отнасящи се до управлението на ИКТ при влиянието на трудно предвидими фактори;
- Проявяват креативност, новаторство и инициативност в усвояването, внедряването и управлението на ИТ;
- Преценяват знанията и компетентностите на специалистите, използващи ИТ и взимат решение за необходимостта от обучение за повишаване на тяхната екипна ефективност.
6.2. Компетентности за учене
- Оценяват необходимостта от повишаване на личната си квалификация, преценявайки знанията и уменията, които притежават, сравнявайки ги с актуалните тенденции в развитието на ИТ и да планират необходимостта за разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация.
6.3. Комуникативни и социални компетентности
- Формулират и излагат ясно и разбираемо идеи, проблеми и решения от сферата на ИТ пред специалисти в тази област, а също и пред неспециалисти;
- Преценяват и разбират различни теми, базирайки се на методи, основани на качествени и количествени описания и оценки;
- Проявяват широк личен мироглед и показват разбиране и солидарност с другите;
- Свободно и пълноценно да общуват с колеги и клиенти на английски език.
6.4. Професионални компетентности
- Проучват, събират, класифицират, оценява и интерпретират данни от областта на ИТ с цел решаване на конкретни задачи;
- Прилагат придобитите знания и умения в нови или непознати условия;
- Проявяват способност за анализиране, не само в областта на ИТ, но и в интердисциплинарен контекст;
- Използват нови стратегически подходи; формират и изразяват собствено мнение по проблеми от обществен и етичен характер, възникващи в процеса на работата.
Компетентностите, които получават завършилите специалност „Бизнес информатика“, съгласно Европейската мрежа за е-Компетенции 3.0 (European e-Competence Framework 3.0) са в пет области: планиране, изграждане, пускане в действие, предоставяне, управление. Нивата, които покриват са:
A. Планиране
A.1. Съответствие на информационната система с бизнес стратегията – ниво 4.
A.5. Дизайн на архитектурата – ниво 3.
A.6. Дизайн на приложения – ниво 2.
B. Изграждане
B.1. Разработване на приложения – ниво 2.
B.3. Тестване – ниво 2.
B.5. Документация на продукта – ниво 2.
B.6. Инженеринг на системи – ниво 3.
C. Пускане в действие
C.1. Разработване на стратегия за информационна сигурност – ниво 4.
C.12. Дигитален маркетинг – ниво 3.
D. Управление
D.8. Управление на информационната сигурност – ниво 2.
7. Кратка характеристика на академичния състав
Обучението на студентите от специалност „Бизнес информатика“ по специалните дисциплини се осигурява от високо квалифициран и ерудиран академичен състав на едноименната катедра, който прави всичко възможно да поддържа актуални познанията си, съобразно най-новите направления и тенденции в тази научно-практическа област, както в европейски, така и в световен мащаб. Предподаването с използването на най-съвременните информациионни технологи в обучението. Катедра „Бизнес информатика“ е утвърдена и уважавана у нас и в чужбина, а академичният състав успешно съчетава традиции и новаторство.
8. Професионална реализация
Благодарение на добрите познания в областта на икономиката и ИТ, възпитаниците на специалност „Бизнес информатика“ имат широки възможности за реализация във всички сфери на бизнеса, в които се прилагат ИТ.
Длъжностите, които могат да заемат завършилите специалност „Бизнес информатика“ са:
- внедрители и консултанти на софтуерни системи;
- аналитици и проектанти на информационни системи;
- разработчици на приложни софтуерни системи;
- супервайзъри на информационни системи, администратори на бази от данни;
- ръководители на екипи и ИТ проекти;
- специалисти и експерти, извършващи анализ и обработка на данни.
9. Образователно-квалификационна степен и професионална квалификация
Образователно-квалификационната степен е БАКАЛАВЪР, с професионална квалификация - БАКАЛАВЪР ПО ИКОНОМИКА.