Квалификационна характеристика
на специалност "Бизнес икономика"

1. Обща характеристика на специалността

        Специалност “Бизнес икономика” осигурява подготовка на универсални висококвалифицирани икономисти за различни бизнес структури. Тя е хармонизирана с потребностите на практиката и пазара на труда, с динамичните промени в националната икономика, както и със съвременните тенденции във висшето образование. Специалността е привлекателна с широкопрофилния характер на предоставяните теоретични знания и практически умения в областта на икономиката, като същевременно на базата на формираната обща икономическа култура, тя предлага на студентите знания, умения и компетенции с ясно дефиниран фокус към стартирането, организирането, управлението и развитието на бизнес, независимо от отрасловата му принадлежност и размер, както и широки функционални компетенции за заемането на различни позиции в частния и публичния сектор. Акредитацията на специалността от Националната агенция по оценяване и акредитация е в рамките на институционалната и програмната акредитация по професионално направление 3.8. Икономика.

        Компетентностният профил на специалността е формиран/изграден въз основа на спецификата на обучението на студентите в професионално направление 3.8 Икономика, в съответствие с Европейската квалификационна рамка (ЕКР), Националната квалификационна рамка на Р България (НКР) и Рамката за дигитална компетентност (DigComp 2.0). В съдържателния обхват на компетентностния профил са включени основните компоненти на компетентностната характеристика, съобразени с предоставянето на ключовите умения за учене през целия живот, дефинирани от Европейската комисия (знания, умения и компетенции, необходими за личностно, социално и професионално развитие, включително езикови, дигитални и предприемачески умения, повишаващи самостоятелността, отговорността и пригодността за работа, развиващи комуникационни умения за социална интеграция и активна гражданска позиция, и др.).

        При съставянето на учебният план и отделните учебни програми, членовете на  катедра "Индустриален бизнес и предприемачество" са  се съобразили и с вътрешните проучвания, направени от отделните членове на колектива, анкетните проучвания за удовлетвореността от качеството на обучението на студентите и работодателите и от препоръките на представители от практиката.

          




2. Образователни цели

        Образователните цели, които си поставя специалност “Бизнес икономика”, са в съответствие с потребностите на страната и региона и с параметрите на образователно-квалификационната степен – подготовка на висококвалифицирани предприемачи, мениджъри и специалисти, притежаващи необходимите теоретични знания, практически умения и специфични компетенции, способни да отговорят на динамичните изисквания на икономиката, предприемаческия и консултантския бизнес, публичните институции и научната сфера. Придобитата професионална компетентност предос­тавя възможности за мобилност в различни структури и звена в икономиката и формира компетенции за управление на собствен бизнес.

3. Организация и продължителност на обучението

         Обучението в специалност „Бизнес икономика” е организирано в съответствие с действащото законодателство в Република България и вътрешна нормативна уредба в Стопанска академия. Учебният процес се осъществява съгласно регламентираната учебна документация при осигурен висо­коквалифициран академичен състав. Теоретичните знания и практическите умения се преподават и усвояват чрез съвкупност от фундаментални, специализиращи и факултативни дисциплини. Предоставя се възможност за изборност на част от усвояваните знания въз основа на формирани 2 блока от избираеми дисциплини, насочени към придобиването на знания и умения, специфични за отделните сектори на икономиката, както и придобиването на базови познания в областта на финансовата, застрахователната и данъчната сфера. Продължителността на обучението в образователно-квалификационна степен “бакалавър” в редовна, задочна и дистанционна форма на обучение е 4 години или 8 семестъра (240 кредита), като завършва с преддипломна практика (2 кредита) и полагане на държавен изпит по специалността (10 кредита).

4. Знания

      Чрез обучението по дисциплините, включени в учебния план на специалност „Бизнес икономика”, студентите получават съвременни знания по фундаментални икономически дисциплини, както и знания в областта на икономиката; предприемачеството; организацията; фирмената конкурентоспособност, иновациите и интелектуалната собственост; инвестициите; счетоводството и управлението на малки предприятия, собствен и семеен бизнес; управлението на човешките ресурси и качеството, на производствените и логистичните фирмени процеси; разработването, оценяването и реализирането на фирмени стратегии и проекти; оценяването на риска; анализа и контрола на стопанската и финансовата дейност; взаимоотношенията с публичните институции и др. Акцентът е поставен върху широкия отраслов профил, включвайки знания за индустриалния, туристическия, търговския бизнес и аграрния сектор.

       Профилът на знанията, междудисциплинарният и междукатедреният подход на тяхното преподаване предоставят на студентите възможност:

     • да придобият разширени и задълбочени теоретични и фактологични знания в областта на икономиката и бизнеса, включително свързани с най-новите постижения в тези области на познанието;

    •  самостоятелно да интерпретират придобитите знания в областта на икономиката и бизнеса, като ги свързват с прилагането на факти и чрез критично възприемане, разбиране и изразяване на съответните теории, концепции и принципи в рамките на отделните предметно-функционални области на познанието.

5. Умения

      Успоредно с преподаването на теоретични знания, в студентите се формират умения за тяхното практическо използване. Чрез учебното съдържание на входящите дисциплини обучаващите се придобиват умения за прилагане на усвоените фундаментални икономически знания в областта на: финансите, счетоводството, статистиката, правото, управлението и др. Съобразно профила на бакалавърския блок завършилите специалността притежават практически умения за използване на подходи, методи и техники за планиране, организиране и управление дейността на големи бизнес структури, малки и средни предприятия, собствен бизнес и др. По-конкретно, се формират предприемачески и лидерски умения, екипни и комуникационни умения, умения за разработване, анализиране и оценяване на иновационни, инвестиционни, логистични и екологични проекти, за прилагане на адекватни бизнес решения в областта на риск мениджмънта и контрола, консултански и експертни умения и др. в сферата на индустрията, търговията, туризма и аграрния сектор. Това им дава възможност след приключване на четиригодишния курс на обучение да:

       • владеят методи, техники и средства в областта на икономиката и бизнеса, позволяващи решаването на сложни задачи, свързани с: разработването и реализирането на различни фирмени стратегии (производствени, пазарни, иновационни, инвестиционни, технологични, екологични и др.); организацията и управлението на бизнес структури и процеси; управлението на фирмени проекти; оценката на риска от реализирането на стратегии, политики, процеси и проекти в предприятието и др.;

          •   демонстрират логическо мислене, проявяват новаторство и прилагат творчески и проблемно-ориентиран подход при решаването на сложни и нестандартни задачи в областта на икономиката и бизнеса.

6. Компетентности

      Чрез обучението в специалност „Бизнес икономика” студентите придобиват компетентности в значими за професионалната им реализации направления, предоставящи им след завършване на бакалавърската степен възможност да проявяват самостоятелност и отговорност, да притежават компетентности за учене, комуникационни, социални и професионални компетентности, и по-конкретно:

6.1. Самостоятелност и отговорност

     • да притежават способност за ефективно и ефикасно управление на сложни професионални дейности в областта на икономиката и бизнеса, включително на екипи и ресурси за осъществяване на фирмените процеси и дейности;

      • да поемат отговорности при вземането на решения в сложни условия, при въздействието на различни взаимнозависими и трудно предвидими динамични фактори, оказващи влияние върху планирането, организацията и управлението на системи, процеси, дейности и проекти в рамките на различни бизнес структури;

     • да проявяват креативност и инициативност в процеса на планиране, организиране, реализиране и цялостно управление на бизнес системи, процеси, дейности и проекти;

    • да преценяват необходимостта от обучение на другите с цел повишаване на екипната ефективност при осъществяването на динамични, разнородни по характер, преметна и функционална област, бизнес процеси, дейности и проекти.

6.2. Компетентности за учене

      • последователно да оценяват собствената си квалификация чрез преценка на придобитите до момента знания и умения в областта на икономиката и бизнеса;

      • да планират необходимостта от разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация в областта на икономиката и бизнеса.

6.3. Комуникативни и социални компетентности

     • да формулират и излагат ясно и разбираемо идеи, проблеми и решения пред специалисти и неспециалисти, свързани с подготовката, планирането, организацията и управлението на бизнес системи, процеси, дейности и проекти;



    • да изразяват отношение, проявяват разбиране и демонстрират активност при дискутирането и разрешаването на актуални въпроси и значими проблеми чрез използване на методи, основани на качествени и количествени описания и оценки на бизнес системи, процеси, дейности и проекти;

      • да проявяват широк личен мироглед и показват разбиране и солидарност;

      • пълноценно да общуват на някои от най-разпространените европейски езици.

6.4. Професионални компетентности

       • да събират, класифицират, оценяват и интерпретират икономически данни с цел решаване на сложни бизнес задачи в условията на динамична, противоречива, трудна за детерминиране турбулентна среда;

       • да прилагат придобитите икономически знания и умения в нови или непознати условия, въз основа на усвоени междуфункционални връзки и интердисциплинарни компетентности;

      • да проявяват способност да анализират в по-широк или интердисциплинарен контекст икономически системи, процеси, дейности, събития, връзки, взаимоотношения, резултати и ефекти;

        • да използват нови стратегически подходи; да формират и изразяват собствено мнение по проблеми от обществен и етичен характер, възникващи в процеса на планиране, организация и управление на различни икономически системи, процеси, дейности и проекти.

7. Кратка характеристика на академичния състав

        Специалност „Бизнес икономика” се администрира от катедра “Индустриален бизнес и предприемачество”. Предвид нейния профил, в значителна част от образователния процес е ангажиран академичният състав на катедри „Търговски бизнес”, „Икономика и управление на туризма” и „Аграрна икономика”, функциониращи към факултет „Производствен и търговски бизнес”. В обучението по редица функционални дисциплини са включени преподаватели от всички останали катедри в Стопанска академия. Преподавателският състав подготвя осигуряването с учебна литература, достъп до бази данни и презентационни ресурси. Лекционните курсове се водят основно от хабилитирани преподаватели. Осигурява се обучение по академични курсове за мобилност по  програма „Еразъм +” на студенти от голям брой държави от Европа, Азия и Африка.

8. Професионална реализация

     Студентите, завършили обучението си в специалност „Бизнес икономика”, придобиват квалификация, която ги прави консурентоспособни на трудовия пазар и им предоставя възможност за професионална кариера в:

  • предприятия от различни сектори на икономиката;

  • бизнес организации в областта на консултантската и експертната дейност;

  • образователни, научни, научноизследователски, развойни и публични институции;

  • бизнес центрове и центрове за трансфер на знания, технологии и иновации;

  • други области на националното стопанство.


    Добрата теоретико-практическа подготовка на придобилите бакалавърска степен възпитаници на специалност „Бизнес икономика” е гаранция за успешното им реализиране в рамките на редица професии и длъжности:

  • предприемачи, мениджъри, експерти и специалисти във всички сектори на икономиката;

  • организатори на бизнеса и бизнес аналитици;

  • икономисти в сферата на управлението на човешките ресурси, качеството и иновациите; на оперативния, логистичния, проектния и екологичния мениджмънт;

  • държавни експерти в министерства, ведомства, областни и общински администрации;

  • консултанти, преподаватели, изследователи и др.

Получените знания и уменията, както и придобитите компетенции по време на обучението, са добра основа за планиране, организиране и управление на собствен бизнес.

9. Образователно-квалификационна степен и професионална квалификация

         Завършилите специалност „Бизнес икономика” придобиват образователно-квалификационна степен “бакалавър” и професионална квалификация „бакалавър по икономика“. Те могат да продължат обучението си за придобиване на образователно-квалификационна степен “магистър” в различни програми за икономисти и неикономисти.