Квалификационна характеристика
на магистърска програма "Статистическо бизнес консултиране"
1. Обща характеристика на специалността
Обучението в магистърска програма „Статистическо бизнес консултиране” обхваща въпроси от теорията и практиката, необходими за успешната професионална реализация на бъдещите специалисти по статистика, като така надгражда базовите знания, получени в ОКС “бакалавър”. В учебния план се включват дисциплини, които разглеждат проблеми от практико-приложно естество – статистически методи за контрол на качеството, застрахователна статистика, финансова статистика, управленска статистика, статистически методи в социологическите изследвания, иконометрични модели, статистически и иконометричен софтуер, статистически методи в маркетинга, макроикономическа статистика. Програмите са съставени в съответствие с Академичните стандарти за качество при разработване на учебната документация и учебните ресурси за дистанционно обучение.
Компетентностният профил на
магистърската програма е формиран/изграден въз основа на спецификата на
обучението на студентите в професионално направление 3.8 Икономика, в
съответствие с Европейската квалификационна рамка (ЕКР), Националната
квалификационна рамка на Р България (НКР) и Рамката за дигитална компетентност
(DigComp 2.0). В съдържателния обхват на компетентностния профил са включени
основните компоненти на компетентностната характеристика, съобразени с предоставянето
на ключовите умения за учене през целия живот, дефинирани от Европейската
комисия (знания, умения и компетенции, необходими за личностно, социално и
професионално развитие, включително езикови, дигитални и предприемачески
умения, повишаващи самостоятелността, отговорността и пригодността за работа,
развиващи комуникационни умения за социална интеграция и активна гражданска
позиция, и др.).
2. Образователни цели
Целта на магистърска програма „Статистическо бизнес консултиране” е обучаваните да придобият задълбочени теоретични знания и практически умения относно познавателната същност и възможностите за приложение на статистическия подход и неговите специфични методи и техники при изследванията в различни области на социално-икономическата действителност в контекста на европейските и световните статистически стандарти.
3. Организация и продължителност на обучението
Подготовката на студентите се осъществява по учебна документация, съобразена със съвременните теоретични направления и отговаряща на изискванията и потребностите на бизнес-практиката. Учебното съдържание на дисциплините е в съответствие с магистърски програми, предлагани на европейския и световен образователен пазар. Обучението се осъществява като се използват съвременни методи и подходи – решаване на практически казуси, самоподготовка чрез решаване на тестове във виртуална учебна среда Moodle, семестриални курсови задания др. В отделните дисциплини се предоставя възможност за използване на компютърна техника чрез приложение на подходящи специализирани и неспециализирани софтуерни продукти: Gretl, MS Excel, MS Power Point, MS Word и др. Учебният процес протича в редовна и дистанционна форма с модулни елементи в среда на електронно обучение, с продължителност от 2 семестъра в редовна и дистанционна форма на обучение в същото направление и 4 семестъра в дистнционно обучение, осъществявано в друго направление. Практическата насоченост на магистърската програма е от ключово значение за постигане на нейните цели като е съобразена със специфичните изисквания при набирането, обработването, анализирането и практическото използване на статистическа информация. Обучението на студентите завършва по избор със защита на дипломна работа или Държавен изпит по специалността.
4. Знания
По време на обучението студентите задълбочават и разширяват своите теоретични познания в областта на статистиката по отношение на: съвременните научни изследвания в областта на статистическите науки; същността на статистическите методи и използването им при извършването на анализи, прогнози, оценки на факторни влияния и изследователска дейност.
5. Умения
Студентите в магистърска програма „Статистическо бизнес консултиране“ придобиват умения за: изследване на технологичните процеси и контрола върху качеството на продукцията, провеждане на емпиричните социологически изследвания, прилагане на креативни практико-приложни експерименти, осъществяване на административно обслужване на населението, реализиране на маркетингови изследвания, анализ на основните демографски и социално-икономически процеси, формулиране и вземането на оптимални управленски решения, изучаване на масови явления и използване на статистическите методи за анализ и прогнозиране.
6. Компетентности
В резултат на обучението си, студентите от магистърска програма „Статистическо бизнес консултиране“ получават компетентности в няколко насоки.
6.1. Самостоятелност и отговорност
- Притежават способности и поемат отговорности при управлението на процесите по набиране, обработка и анализ на статистическа информация, при вземане на решения за оценка на резултатите от проведени статистически изследвания и при извършване на прогнозно-планови дейности.
- Проявяват творчество и инициативност при избора, приложението и коректното използване на статистическите методи в конкретни приложни изследвания, както и способности за повишаване на екипната ефективност.
- Проявяват креативност, новаторство и инициативност в усвояването, внедряването, използването и управлението на специализиран статистически и иконометричен софтуер.
6.2. Компетентности за учене
- Перманентно оценяват необходимостта от повишаване на личната си квалификация чрез анализ на съответствието на придобитите до момента знания със съвременните достижения на статистическата наука и изискванията на статистическата практика и да планират необходимостта от разширяване и актуализиране на професионалната си квалификация.
6.3. Комуникативни и социални компетентности
- Формулират и излагат ясно и разбираемо резултатите от проведените изследвания пред специалисти и неспециалисти от съответната област, аргументират становища и позиции чрез използване на статистически методи за количествен и качествен анализ, изготвят аналитични материали, позволяващи вземането на правилни управленски решения.
- Разпознават и пълноценно използват универсалните статистически понятия в общуването с потребителите на статистическа информация в системата на Евростат.
- Преценяват и разбират различни теми, базирайки се на методи, основани на качествени и количествени описания, анализи, оценки и интерпретации.
6.4. Професионални компетентности
- Събират, класифицират, оценяват и интерпретират данни за изучаваните икономически, социални, демографски и други явления и процеси с цел решаване на конкретни проблеми и задачи.
- Проявяват способност да анализират резултатите от статистическите проучвания в контекста на целите и задачите на интердисциплинарните изследвания.
- Придобиват способности за приложение на придобитите знания и умения в нови или непознати условия.
7. Кратка характеристика на академичния състав
Обучението в магистърска програма “Статистическо бизнес консултиране” се извършва от висококвалифициран хабилитиран академичен състав на преподаватели от катедра “Статистика и приложна математика”. Със своя професионализъм и завоювани позиции в научните изследвания те осигуряват високо качество на образователния процес в съответствие с достиженията на съвременната статистическа наука и практика.
8. Професионална реализация
Завършилите магистърска програма „Статистическо бизнес консултиране“ към специалност “Бизнес статистика и анализи” могат да се реализират:
- като държавни служители в Националния статистически институт и в Териториалните статистически бюра;
- като специалисти по статистическата отчетност и анализа на стопанската дейност в статистическите отдели към министерства, организации и предприятия;
- като експерти в различни работни групи и консултантски бюра;
- в областните съвети, общините, научноизследователски институти, банки, застрахователни фирми, данъчна администрация;
- като учители по статистика и други икономически дисциплини в средните училища, в бюрата по труда и т.н.
Завършилите квалификационната степен “магистър” могат да продължат обучението си в ОНС „Доктор” както в областта на статистиката и демографията, така в други области на икономическото познание.
9. Образователно-квалификационна степен и професионална квалификация
Завършилите програмата получават образователно-квалификационна степен “магистър” и професионална квалификация „магистър по икономика“.