Катедра „Статистика и приложна математика“ проведе публична лекция


         На 18.05.2022 г. катедра „Статистика и приложна математика“ проведе публична лекция в online формат на тема „Приложение на Big Data в официалната статистика“ с гост-лектори д-р Богдан Богданов - заместник председател на Национален статистически институт, д-р Галя Статева - държавен експерт в дирекция „Обща методология, координация и анализ на статистическите изследвания“ на НСИ и Костадин Георгиев - главен експерт в отдел „Информационни системи и приложен софтуер“ към Дирекция „Информационни системи и инфраструктура“ на НСИ. Присъстваха студенти от специалност „Бизнес статистика и анализи“, преподаватели от катедра „Статистика и приложна математика“ и представители на академичната общност.
     Публичната лекция бе открита от доц. д-р Пламен Петков – ръководител на катедра „Статистика и приложна математика“. В своето приветствие към участниците доц. Петков поясни, че този форум е планирано мероприятие в научния календар на катедра „Статистика и приложна математика“ и събитие, посветено на 85 години преподаване на статистика в Стопанска академия "Д. А. Ценов". Той акцентира на актуалността на темата на публичната лекция и върху факта, че гост-лекторите са експерти в областта на статистическата практика с дългогодишен опит в Националния статистически институт. Изтъкнати бяха и традиционно добрите отношения между катедра „Статистика и приложна математика“ и Националния статистически институт.
     Д-р Богдан Богданов акцентира върху ефективността и ефикасността от приложението на масивите с големи данни, които подпомагат традиционните, провеждащи се регулярно статистически наблюдения от органите на статистиката в България и конкретно в Националния статистически институт. Припомняйки началото на Big data анализа в официалната статистическа практика, той изрази своята убеденост, че ориентирането към проблематиката на големите данни в Националния статистически институт е крачка в правилната посока.


     По време на лекцията д-р Галя Статева направи кратка характеристика на Big Data и представи основните видове Big Data източници – социални мрежи, традиционни бизнес системи и уебсайтове и Интернет на нещата. Специално внимание беше отделено на възможностите за приложение на Big Data, както и на предимствата и ограниченията спрямо основните и вторичните източници на данни.


     Бяха представени основните Big Data предизвикателства, които преобладаващо са свързани с методологията, представителността, поверителността, IT инфраструктурата и качеството на данните. Акцентирано беше и на съвкупността от умения – ключови и нови, които е необходимо да притежават Big Data изследователите. В своето заключение д-р Галя Статева изтъкна, че Big Data са бъдещето на статистиката.


     Г-н Костадин Георгиев представи в детайли технологичното изпълнение на процеса по набиране, обработване, съхранение и анализиране на получената с подхода big data информация. Разгледа основните модули за извличане на Big Data и начините за обработване на информацията.


     Беше изяснена технологията на web-scraping като участниците в лекцията бяха запознати с кодовете в среда Pyton, с чиято помощ се набавя желаната информация от интернет в специално-разработеното за целта сървърно хранилище.


     В края на изложението си, той демонстрира пред аудиторията и възможностите на платформата на Евростат за Big Data, за използването на която Националния статистически институт има разрешен достъп.


     Участниците се включиха активно в последвалата дискусия, провокирани от компетентността и богатия практически опит на гост-лекторите и се възползваха от възможността да зададат своите въпроси и да получат изчерпателни отговори, с което се оформи сериозен дебат по въпросите за Big Data.
     Публичната лекция бе закрита от доц. д-р Пламен Петков, който благодари на гост-лекторите д-р Богдан Богданов, д-р Галя Статева и Костадин Георгиев за интересната презентация, за добрите взаимоотношения между катедрата и Националния статистически институт, както и на присъстващите студенти и гости на събитието.
     Интересуващите се от проведената лекция могат да изгледат нейния запис във виртуална аудитория със същото наименование, която е достъпна на адрес https://bbb.uni-svishtov.bg/.