Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ сключи двустранно споразумение с БАИТ

Стопанска академия "Димитър А. Ценов" и Българска асоциация по информациионни технологии (БАИТ) подписаха двустранно споразумение на 29 юни 2016 г.

Двустранното споразумение  предвижда сътрудничество на принципите на взаимното разбирателство, взаимната полза, общите интереси и  допълващи се дейности в областта на обучението и практическата реализация  на младото поколение в страната в сферата на информационните u комуникационни технологии чрез обединяване на предимствата, които всяка от страните притежава. Дългосрочната цел на това споразумение е чрез неговата реализация в страната да бъдат създадени условия и реално да бъдат обучавани компетентни млади хора в областта на информационните и комуникационни технологии, които да гарантират бързите темпове на развитие на бранша и чрез него на зависимите от него клонове на индустрията и на цялото общество.

Академията и БАИТ предвиждат в рамките на две години да си сътрудничат в следните основни дейности:

• да осигуряват условия за провеждане на студентска практика и разработка на дипломни работи във фирмите - членове на БАИТ;
  • да търсят активно и съвместно да формулират и участват в национални и международни проекти и програми;
  • съвместно да предлагат образователни услуги, обезпечени от двете страни;
  • да представляват съвместно общите си интереси пред трети страни;
  • да организират образователни и научни събития като конференции, семинари, изложби, професионални семинари и др.;
  • да обменят опит в областта на управление на информационните и комуникационни технологии и обучението, включително контрол на качеството и прилагане на стандартите на развитите страни и практика в софтуерното производство, преподаването и управлението;
  • да осигуряват условия за включване на служители на фирмите — членове на БАИТ като лектори в редовни курсове и курсове за квалификация, провеждани от Академията;
  • да се придържат към стандартите на развитите страни за правата върху интелектуалната собственост, акредитация, сертифициране и оценяване на учебни програми, продукти и услуги в областта на информатиката и информационните технологии.
  • да разменят контакти на национално и международно равнище за осигуряване на взаимни ползи и развитие.

В резултат на сключеното споразумение Стопанска академия "Димитър А. Ценов" е поканена да стане стейкхолдър на кампанията „eSkills for Jobs”, която се изпълнява от БАИТ. Кампанията има за цел да повиши осведомеността на гражданите за нуждата от подобряване на техните умения при използването на информационните и комуникационни технологии, необходими за намирането на работа и включва поредица от инициативи и курсове за квалификация и придобиване на умения.

Инициативата е част от усилията на Европейската комисия за адаптиране на европейската икономика към новата цифрова реалност. Проектът обединява над 210 частни ИТ компании, неправителствени организации и държавни институции и се реализира едновременно в 24 държави на ЕС, сред които и България.

На национално ниво инициативата обединява 11 eSkills посланици от държавните институции и бизнеса, както и над 50 стейкхолдъри. Платформата предлага актуална информация за различни инициативи и състезания, специална секция за обучения в сферата на ИКТ, както и информация за свободни работни места в ИКТ индустрията.