Уебинар на тема: „Ефектите на европейската стратегия за устойчивост върху развитието на селското стопанство у нас“
ПОКАНА
за участие в уебинар на тема:
„ЕФЕКТИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА СТРАТЕГИЯ ЗА УСТОЙЧИВОСТ ВЪРХУ РАЗВИТИЕТО НА СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО У НАС“
30 октомври 2023 година, 13:00 часа
Място на провеждане - онлайн на адрес: bbb.uni-svishtov.bg/b/mh7-cy9-lir
Екипът на научноизследователски проект №1-2023 „Ефектите на европейската стратегия за устойчивост върху развитието на селското стопанство у нас“ отправя ПОКАНА за участие в уебинар към преподаватели, докторанти, студенти, изследователи и практици за дискусия по проблемите на устойчивото земеделие у нас.
При съвременната динамика на технологичния напредък и все по-нарастващото значение на производството на храни в света се появяват противоречия и конфликти, заложени от реално действащото спонтанно пазарно саморегулиране. Бързият икономически ефект невинаги съответства на темповете на промяна в обществените норми и правила, а също така и на механизмите, регулиращи взаимодействието „производство - околна среда“, което налага намеса за регулиране и координиране на всички нива на управление и още по-ярко това се проявява в сектора на селскостопанското производство. Ето защо Европейската комисия насочва усилията си към конкретни екологични действия в областта на селското стопанство и трансформира Общата селскостопанска политика (ОСП), а това става възможно посредством стратегията „От фермата до трапезата“.
През последните години в условията на пандемията от COVID-19 проличава колко е важна надеждната и гъвкава продоволствена система, чрез която да се осигури достъп до храни за гражданите на изгодна цена. Като част от ЕС България може да се възползва от постиженията на другите страни-членки и така да преосмисли националната политика в областта на селското стопанство.
Проф. д-р ик. н. Таня Горчева: t.gorcheva@uni-svishtov.bg
Уебинарът е организиран в изпълнение на проект №1-2023 „Ефектите на европейската стратегия за устойчивост върху развитието на селското стопанство у нас“, финансиран със средства по Наредба на МОН за насърчаване на научно-изследователската дейност.