„15 години България в Европейския съюз – статистически измерения на промените“ - Национално ученическо състезание по статистика, проведено в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“

Катедра „Статистика и приложна математика“, със съдействието на Кариерен център при Стопанска академия „Димитър А. Ценов“, проведе онлайн Национално ученическо състезание по статистика. На учениците от XI и XII клас на българските училища бе предоставена възможност да проявят своята креативност и аналитичност чрез разработки на тема „15 години България в Европейския съюз – статистически измерения на промените“. С формулирането на темата екипът на катедрата обвърза състезанието с отбелязването на 85 години преподаване на статистика в СА „Д. А. Ценов“ – Свищов.

В състезанието взеха участие 15 отбора от 25 ученика на 11 училища в страната: Финансово-стопанска професионална гимназия „В. Левски“ - Монтана, Софийска професионална гимназия по туризъм, Професионална гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров“ – Варна, Професионална гимназия по селско стопанство „Никола Пушкаров“ – Попово, Професионална гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“ – Търговище, Професионална гимназия по стопанско управление, администрация и услуги „Атанас Буров“ – Силистра, Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ – Кърджали, Професионална гимназия по техника и мениджмънт ,,Хр. Ботев‘‘ - Ботевград, Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово, Неврокопска професионална гимназия „Димитър Талев“ – Гоце Делчев, Професионална държавна търговска гимназия „Димитър Хадживасилев“ – Свищов.

Участниците в състезанието демонстрираха задълбочени познания и сериозни умения за разбиране, извличане, използване, осмисляне и интерпретиране на статистическа информация. При оценяването участваха всички членове на катедра „Статистика и приложна математика“ и представители на практиката – д-р Богдан Богданов, заместник-председател на Национален статистически институт (НСИ) и д-р Галя Статева, държавен експерт в дирекция „Обща методология, анализ и координация на статистическите изследвания“ на НСИ. Критерии при определяне на най-добрите разработки бяха оригиналност, аналитичност, иновативност, креативност и умения за набавяне, обобщаване анализ и интерпретация на резултатите при използването на официална статистическа информация, както и демонстрираните възможности за  аргументирано отстояване на собствени виждания, идеи и мнения.

Отличени с грамоти са следните разработки:

Първо място
Бетина Борисова, Християна Стефанова и Цветелина Богданова, ментор Татяна Рибагина
Финансово-стопанска професионална гимназия „В. Левски“ - Монтана

Второ място:
Георги Стоянов и Цветомира Георгиева, ментор Дияна Дянкова-Сивова
Професионална гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров“ - Варна

Трето място:
Терин Елвер и Йоанна Митева, ментор Здравка Здравкова
Професионална държавна търговска гимназия „Димитър Хадживасилев“ – Свищов

Специална награда на катедра „Статистика и приложна математика“:
Веско Василев, Магдалена Минева и Габриел Георгиев, ментор Снежана Колева
Професионална гимназия по туризъм ,,Пенчо Семов“ - Габрово

Отличените разработки  ще бъдат публикувани в брой №2 от 2022 г. на списание „Статистика“, издание на Националния статистически институт, раздел „Информация, рецензии и консултации“.

Всички автори на разработки, както и техните ментори получават поименен сертификат за участието си в състезанието. С тези сертификати учениците  получават право за прием в първата желана специалност в редовна форма на обучение при кандидатстване в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов.

Екипът на катедра „Статистика и приложна математика“ благодари на участвалите в състезанието ученици и техните ментори.