19-та Научно-практическа конференция „ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД МЕЖДУНАРОДНИЯ БИЗНЕС“

На 17-19 април 2015 г. се проведе ежегодната, 19-та подред, научно-практическа конференция за обучаеми (студенти и докторанти) в специалност „Международни икономически отношения“. Тази година темата беше „Предизвикателства пред международния бизнес“.
Началото на студентската конференция е поставено през 1996 г. по идея и организация на гл. ас. д-р Симеон Момчев и проф. д-р ик. н. Иван Стойков Първоначално участници са само студентите в трети курс от специалност „Международни икономически отношения“ към Стопанска академия „Д. А. Ценов“, а тематично е фокусирана върху международните инвестиции.
През годините конференцията се утвърди като място за научна изява на студентите и докторантите извън учебната аудиторията и дава възможност за разчупване на формалните взаимоотношения лектор-обучаем. Постепенно тематиката се разшири и вече обхваща всички аспекти на международните икономически отношения.
Излизането извън рамките на Стопанска академия и включването на едноименната катедра при ИУ-Варна, а от тази година и на катедра „Икономика“ на Русенски университет „Ангел Кънчев“, дава възможност на студенти и преподаватели да обменят опит и идеи.
19-тото издание на форума протече под патронажа на тримата ръководители катедри: проф. д-р ик. н. Атанас Дамянов – ръководител катедра „Международни икономически отношения“, Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – Свищов, доц. д-р Георги Маринов – ръководител катедра „Международни икономически отношения“, Икономически университет – Варна и доц. д-р ик. н. Дянко Минчев – ръководител катедра „Икономика“, Русенски университет „Ангел Кънчев“ – Русе.

Бяха представени 23 доклада на студенти и докторанти от трите висши училища в петте тематични направления:

1. Международни икономически кризи.
2. Международни инвестиции.
3. Международен туризъм.
4. Международен маркетинг.
5. Международна интеграция и търговия.

Дискусиите се водеха в две секции. Модератори на Секция 1 бяха доц. д-р Галина Захариева от катедра "Международни икономически отношения" при Стопанска академия "Димитър А. Ценов" и гл. ас. д-р Петьо Бошнаков от катедра "Международни икономически отношения" при Икономически университет – Варна. Модератори на Секция 2 бяха доц. д-р Драгомир Илиев от катедра "Международни икономически отношения" при Стопанска академия "Димитър А. Ценов" и гл. ас. д-р Даниела Илиева от катедра "Икономика" при Русенски университет „Ангел Кънчев“.
Представените доклади ще бъдат публикувани в е-издание с ISBN, което ще бъде достъпно за сваляне от сайта на конференцията http://www.mioconference.eu/.

Участниците получиха сертификати, подписани от ръководители на катедрите организатори.

За да бъдат укрепени взаимоотношенията и за да бъде изградено дългосрочно и пълноценно сътрудничество, трите катедри подписаха Меморандум за сътрудничество.