30 години специалност „Публична администрация“ отбеляза Стопанска академия „Д. А. Ценов" - Свищов

30 години специалност „Публична администрация“ чества Стопанска академия „Д. А. Ценов" - Свищов. Катедра „Стратегическо планиране“ организира по повод годишнината научен форум на тема „Глобални дилеми и регионални перспективи пред публичната администрация“, който се проведе в хибриден формат - присъствено и онлайн. Той бе открит от ръководителя на катедрата-организатор доц. д-р Евелина Парашкевова. Приветствия отправиха ректорът проф. д-р Марияна Божинова и деканът на факултет „Мениджмънт и маркетинг“ проф. д-р Маргарита Богданова. Сред гостите на събитието бяха академични преподаватели, докторанти и студенти, представители на централната и териториалната администрация, съдебна власт, неправителствени организации, общественици и граждани.

Поздравителни адреси по повод 30-годишнината на специалност „Публична администрация“ са постъпили от Министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, Изпълнителния директор на Националната агенция за приходите Румен Спецов, Директора на Агенция „Митници“, Държавния експерт в администрацията на Министерски съвет Алеко Джилджов, Института по публична администрация, Националното сдружение на общините в Република България, Ръководителя на бюрото на Европейския парламент в България Теодор Стойчев, Окръжен съд - Русе, Областните администрации София, Плевен, Габрово, Видин, Враца, Бургас, Шумен, Русе, Разград, общините Свищов, Белене, Долни Дъбник, Плевен, Никопол, Раковски, Иваново, Местна инициативна група Белене-Никопол, катедрите от Стопанска академия „Статистика и приложна математика“, „Счетоводна отчетност“, „Чуждоезиково обучение“, „Маркетинг“, „Международни икономически отношения“, „Мениджмънт“, „Аграрна икономика“, „Финанси и кредит“, „Застраховане и социално дело“, „Обща теория на икономиката“, „Индустриален бизнес и предприемачество“, „Контрол и анализ на стопанската дейност“, Ректора на Бургаски свободен университет, Началника на Национален военен университет „Васил Левски“, катедри „Публична администрация“ и „Регионално развитие“ при УНСС, катедра „Публична администрация“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, катедра „Управление и администрация“ към Икономически университет - Варна, катедра „Стопанско управление” при Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“, Съюза на учените в България - клон Свищов, Дирекция „Бюро по труда“ - Свищов, Алумни клубовете на възпитаниците „Публична администрация“ и „Магистър - Стратегическо планиране“.
Непосредствено след приветствията бе сключено Споразумение за сътрудничество между Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов, катедра „Стратегическо планиране“ и Професионална гимназия по икономика „Г. С. Раковски“ – Ямбол. Подписи под документа положиха ректорът на Академията проф. д-р Марияна Божинова и директорът на Професионалната гимназия Йордан Колев.

Научният форум „Глобални дилеми и регионални перспективи пред публичната администрация“ бе организиран в два панела: „Дигитални предизвикателства пред публичния сектор“ и „Формални и неформални мрежи в публичния сектор“.
В рамките на първия проф. Андрияна Андреева представи своето виждане по темата „Екосистема на доверие между институциите в публичния сектор“, Елица Стоилова разсъждава върху въпроса „Има ли място изкуственият интелект в публичната администрация?“, а доц. Десислава Серафимова коментира проблематиката, свързана с „Дигитализация и дигитална грамотност – предизвикателства в обучението на студентите и възможности на компетентностно-ориентираните образователни подходи“.
Във втория панел проф. Маргарита Богданова представи темата „Мрежови изследвания в публичния сектор“, проф. Цветан Цветков насочи вниманието към „Възможности за приложение на съвременни методи за анализ на риска от бедствия“, а проф. Валентин Василев акцентира върху „Развитие на преподаването по Управление на човешките ресурси в публичната администрация“.

Темите предизвикаха интереса на аудиторията и провокираха интересна научна дискусия.
Заслужава си да се отбележи, че катедра „Стратегическо планиране“ при Стопанска академия „Д. А. Ценов“ е основана през 1955 г. и за първи път в България започва да обучава студенти в специалност „Публична администрация“ (1993 г.). Към момента е единствената във висшето училище, която обучава студенти в ОКС „бакалавър“ по две специалности - „Публична администрация“ и „Управление на проекти“, и в две професионални направления - „Администрация и управление“ и „Икономика“. Завършилите специалност „Публична администрация“ са над 1 000, като повечето от тях успешно са се реализирали в административните структури в България.