Академията отличи със специална награда участник в Международния фестивал „Фолклорен извор ’2023”

Стопанска академия „Димитър А. Ценов” за поредна година отличи със специална награда участник в Международния фолклорен фестивал „Фолклорен извор”, който се провежда ежегодно в свищовското село Царевец. Като утвърдено събитие, което се провежда под патронажа на Министерството на културата, фестивалът се организира от Сдружение „Фолклорен извор”, НЧ „Светлина – Царевец 1927”, Община Свищов и Кметство с. Царевец, а сред официалните медийни партньори са Българска национална телевизия, Българско национално радио, Фен Фолк ТВ.
В рамките на четирите фестивални дни, хилядите участници – индивидуални и групови изпълнители, представиха богатството на българския фолклор чрез характерни за различните краища на страната ни носии, песни, танци и обичаи. Изпълненията им оценяваше авторитетно жури от професионалисти в сферата на фолклорното изкуство.

Церемонията по награждаване традиционно се състоя в последната фестивална вечер, когато бяха връчени големите награди. Сред официалните гости на церемонията бе доц. д-р Румен Ерусалимов – зам.-ректор „Студентска политика, институционални комуникации и продължаващо обучение”. Специалната награда на Свищовската академия той връчи на Христина Веселинова на 12 години от гр. Левски, която участва в конкурсната програма с народно пеене. Доц. Ерусалимов пожела на Христина още много успехи на сцената в „столицата на българския фолклор – с. Царевец” и я покани след като завърши средното си образование да дойде в „столицата на учението”, както П. Р. Славейков нарича Свищов.

От името на ректора на Академията – проф. д-р Марияна Божинова, доц. Ерусалимов връчи грамоти за успешно партньорство при провеждане на фестивала на организаторите – НЧ „Светлина - Царевец 1927”, Дирекция „Култура и културно наследство” при Община Свищов, Кметство с. Царевец и Община Свищов.