Академията отличи участник в 65-ото преплуване на река Дунав

Стопанска академия „Д. А. Ценов” отново връчи награда на участник в ежегодното преплуване на река Дунав край Свищов. В тазгодишното, 65-о издание на масовата спортна проява участваха 140 плувци от България и чужбина. Най-многобройна бе групата от гр. Павликени – с 31участника, а след тях се наредиха представителите на гр. Елена с 30 плувци. Участници имаше от София, Велинград, Русе, Ботевград, Разград, Шивачево, Габрово, Велико Търново, Полски Тръмбеш, Горна Оряховица, Голям извор и от община Свищов. В преплуването се включиха и плувци от Белгия, Чехия и Великобритания.

Приветствие към участниците поднесе председателят на Общински съвет - Свищов, д-р Кристиян Кирилов. Участниците бяха извозени на паром до румънския бряг, откъдето заедно със спасителите и лодководачите стартира преплуването до българския бряг. Спортната проява няма състезателен характер и по традиция бяха отличени плувци в няколко категории: най-малките участници бяха Лара Димитрова от Елена на 4 г. и Пресиян Миланов от Павликени на 8 г.; най-възрастният участник – Симеон Симеонов от Павликени на 77 г.; най-редовният участник, който за 56-ти път преплува Дунав – Велико Казанджиев от Елена; най-голямото семейство, преплувало заедно реката – сем. Тодорови от Елена. Ръководителят на най-голяма група – Стефан Стерев от Павликени също бе отличен с награда от мероприятието.

Специалната награда на Академията получи Валентина Симеонова от София – възпитаник на Свищовското висше училище. Тя участва за първи път в преплуването на реката и го направи заедно със своя съпруг точно на неговия рожден ден. Наградата на Академията връчи гл. ас. д-р Юлиян Господинов, който бе сред официалните гости на спортното събитие.

65-ото издание на масовото преплуване на р.Дунав привлече в местността „Паметниците” стотици зрители. Сред тях бяха и студенти от Тайван, провеждащи практика в Кариерния център на Свищовската академия.