ДИСКУСИОННА СРЕЩА

Уважаеми колеги,
Заповядайте на Дискусионната среща
от Проекта “Популяризиране на работодателската инициатива на КРИБ Академия Икономика за мотивиране на младите хора за успешен старт и кариерно развитие в българските компании”

дата: 24.09.2015 г.
място: Аудитория  1
час: 13.00 ч.

Работодателската инициатива „Академия Икономика” ще допринесе за постигане на целите на проекта на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) „Разработване на единна стратегия и реализация на съгласувани политики за развитие на човешките ресурси в контекста на лисабонските цели и корпоративната социална отговорност“, финансиран чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2007-2013 г.

Чрез проекта КРИБ се стреми към осъществяване на приоритетите на Стратегия „Европа 2020”, а именно:

Интелигентен растеж: изграждане на икономика, основаваща се на знания и иновации

Устойчив растеж: насърчаване на по-екологична и по-конкурентоспособна икономика с по-ефективно използване на ресурсите

Приобщаващ растеж: стимулиране на икономика с високи равнища на заетост, която да доведе до социално и териториално сближаване

Основни проблеми, свързани с пазара на труда в България: Недостиг от квалифицирана работна сила в икономическите сектори; Липса на мобилност; Необвързаност на образователната система с трудовата реализация на младите хора; Няма гъвкава заетост; Не добра комуникация на участниците в процеса на управление на човешките ресурси; Не се използват възможностите за развитие на човешките ресурси чрез добрите практики на КСО, Емиграция на добре подготвени младежи; Няма инициативност при младежите

Стратегията на „Академия Икономика“ обхваща периода 2015-2020 г., като си поставя за основна стратегическа цел – постигане на развито и ефективно сътрудничество между училищата, университетите и работодателите, което ще допринесе за мотивиране на младите хора за успешен старт и кариерно развитие в българските компании. След изтичане на периода ще бъде направен цялостен преглед на ефективността и ефикасността от изпълнението на Стратегията, както и предложения за нейното актуализиране.

Целевата група са младите хора на възраст от 15 до 29 години, съобразно международните и европейските стандарти за работа с младежта, както и представителите на бизнеса, специализираните училища, университетите, и държавната администрация. Целева група са и представителите на университетите и на бизнеса, отговорни за развитието на младежта.

Мисията на „Академия Икономика“ е подобряване на бизнес климата в страната чрез осъществяване на връзка между университетите, студентите и работодателите, насърчаване младежката заетост, мотивиране на младите хора за успешен старт и кариерно развитие в българските компании.

За да бъде ефективна инициативата на КРИБ, е необходимо тя да бъде споделена между студентите, университетите, училищата, работодателите и администрацията, така че да се приведе в действие т.нар. корпоративна социална отговорност.

Грижата за младите хора е най-важната национална кауза, за да бъде България конкурентоспособна. За подобряване на демографската ситуация в страната и за повишаване качеството на живот, е необходимо да се създадат благоприятни условия за училищното и университетското образование, неформалното обучение, за професионалното, социалното и личностното реализиране на младите хора, да се дадат възможности за участието им в обществения и икономически живот, за приобщаването им в бизнеса и управлението на страната.

В открит и откровен диалог с младите хора, държавата, училищата, университетите и бизнеса трябва да положат грижи за развитието на компетентни и предприемчиви младежи, и да ги насочат към активен обществен живот. Успешното включване на младите хора на пазара на труда и осигуряването на плавен преход между образование и заетост са сред основните предизвикателства пред стабилното развитие на пазара на труда и икономиката на една страна като цяло. Това е процес, който е от особено значение за Европейския съюз (ЕС), както поради негативните демографски процеси, които протичат, така и поради предизвикателствата, пред които е изправен европейският социален модел в условията на висока публична задлъжнялост и нисък икономически растеж.

Политиката за младежката заетост не би следвало да бъде задължение само на държавата. Отговорност имат самите младежи, техните преподаватели и бизнеса, който предлага условия за работни места. Корпоративната социална отговорност трябва да бъде разглеждана като концепция, чрез която компаниите интегрират своите социални ангажименти в бизнес операциите си и във взаимоотношенията с партньорите си на доброволни начала. Това обхваща ангажиментите на бизнеса към обществото, разширяването на техния кръг извън икономическите функции и включването на социалните дейности като необходимо присъщи.

Ето защо основен принцип, залегнал в основата на проекта, е принципът на доброто управление, което се постига чрез споделената социална отговорност на участниците в обществения живот.

Мотото на Академия Икономика е:
„Заедно с нашия опит и с вашите мечти!”