Двустранен договор за сътрудничество подписа Стопанска академия с един от най-старите университети в Русия

Стопанска академия „Димитър А. Ценов” подписа двустранен договор за сътрудничество с един от най-старите университети в Русия – Казански федерален университет. В Свищовското висше училище договорът бе представен от проф. дик Надя Сабитова – ръководител  катедра „Финанси” и проф. дик Венера Вагизова – ръководител катедра „Банково дело” при Казански федерален университет. Ректорът на Стопанска академия проф. д-р Величко Адамов подписа договора на официална среща с гостите.

Договорът между двете образователни институции официализира бъдещо сътрудничество в областта на научната дейност, висшето образование, академичния и културен обмен. Чрез двустранния договор се насърчава  съвместната научноизследователска и обучителна дейност, обмен на опит и споделяне на добри образователни  практики между преподаватели и студенти, осъществяване на съвместни научни проекти.

Казанският федерален университет, основан преди 210 години, е класическо висше учебно заведение. Сред известните му възпитаници са Лев Толстой, Владимир Ленин, а известния математик Николай Лобачевски е бил и дългогодишен ректор. В конкретен аспект по-близко сътрудничество Стопанска академия ще осъществява с Института по управление, икономика и финанси към Казански федерален университет. В рамките на визитата си в Свищов гостуващите ръководители на двете катедри проведоха работна среща с декана на факултет „Финанси” – проф. д-р Румяна Лилова и ръководителя на катедра „Финанси и кредит” – проф. д-р Андрей Захариев. Проведените разговори предвиждат създаване на съвместен проект за обучение на студенти. Коментирани са и бъдещи участия в научни форуми.