Екип от млади учени организира уъркшоп на тема: „Приложения на изкуствения интелект в икономическата дейност“
На 19.11.2024 г. в заседателна зала „Ректорат“ в Стопанска академия „Д. А. Ценов“ се проведе уъркшоп на тема: „Приложения на изкуствения интелект в икономическата дейност“. Събитието се организира в рамките на изпълнение на дейностите на проект „Изкуственият интелект в икономическата перспектива“, административен договор № КП-06-М65/2 от 12.12.2022 г. финансираn от “Фонд „Научни изследвания“ при МОН по Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти – 2022 г.
В уъркшопа взеха участие екипът за изпълнение на проекта в лицето на: гл. ас. д-р Александрина Александрова – ръководител, гл. ас. д-р Валентина Нинова, гл. ас. д-р Жельо Желев, гл. ас. д-р Искрен Таиров и гл. ас. д-р Надежда Стефанова; директорът на Института за научни изследвания доц. д-р Галина Чиприянова; представители на академичния състав на Стопанска академия, докторанти и студенти. Събитието се проведе в хибриден формат – на място и онлайн във виртуалната ВВВ аудитория на проекта като се радва на значителен интерес и бе посетено от над 50 гости – повече от 30 присъствено и 23 онлайн.
В началото гл. ас. д-р Александрина Александрова направи кратко представяне на проекта и постигнатите научни резултати като същевременно въведе присъстващите в темата на събитието. "Пазарът на киберзастраховки в България – потенциал и потребителски нагласи“ беше дискусионната тема, която гл. ас. д-р Валентина Нинова представи. Събитието продължи с изложение на тема: "Приложение на AI за минимизиране на информационния риск в данъчния контрол“, представено от гл. ас. д-р Жельо Желев. Гл. ас. д-р Искрен Таиров разгледа: „Възможности и рискове при използването на изкуствен интелект в бизнеса“, а гл. ас. д-р Надежда Стефанова - „Етичните аспекти при управлението на изкуствения интелект“. Интересен акцент в събитието беше проведената със студенти рефлексия, по време на която те самите споделиха доколко и по какъв начин използват възможностите на изкуствения интелект в своето ежедневие. Уъркшопът приключи с научна дискусия.