Информационен ден за представяне на възможностите за финансиране на научноизследователската дейност през 2022 г. проведе ИНИ

Информационен ден за представяне на актуалните възможности за финансиране на научноизследователски проекти и подпомагане на научната дейност в Стопанска академия „Д. А. Ценов” проведе на 14 април 2022 г. в хибридна форма Институтът за научни изследвания. Интерес към събитието проявиха широк кръг представители на академичната общност в Свищов. На форума присъстваха ресорният зам.-ректор „Научноизследователска дейност и развитие на кадрите” – доц. д-р Любомир Иванов, директорът на ИНИ – доц. д-р Евелина Парашкевова-Великова, ръководители на катедри, членове на Академичната експертна комисия, изследователи и преподаватели.

Информационният ден откри доц. д-р Любомир Иванов, който отново акцентира върху целите на академичното ръководство в областта на научните изследвания и публикационната активност.

Директорът на Института за научни изследвания запозна присъстващите членове на академичния състав с новите моменти в условията и реда за оценка, планиране, разпределение и разходване на финансови средства, предоставяни от държавния бюджет и Стопанска академия „Д. А. Ценов” за научноизследователска дейност за 2022 г. В контекста на провежданата от Академията политика в областта на научноизследователската дейност, приоритетните области са както следва:Приоритет I. Ускорено икономическо развитие и иновации; Приоритет II. Устойчиво и балансирано развитие; Приоритет III. Дигитална трансформация на икономиката и обществото. Активното включване на студенти, докторанти и млади учени в научноизследователски проекти и равенството на половете в научноизследователските проекти са хоризонталните приоритети, който трябва да бъдат съблюдавани в тазгодишните проекти.

В рамките на срещата бяха дадени разяснения по формулярите за кандидатстване, финансовите условия и срокове, които трябва да бъдат спазвани както на етап кандидатстване, така и на етап изпълнение и отчитане на финансираните проекти. Доц. Парашкевова поясни, че набирането на проекти продължава до 27.04.2022 г., а документите за участие в конкурса са достъпни на адрес https://bit.ly/3E7CNED

Съществен акцент в презентацията на Кампания 2022 бе поставен върху възможността за частично финансиране на научни публикации в реферирани издания с импакт-ранг и имакт-фактор. Размерът на сумата, която може да бъде възстановена за една публикация през 2022 г. е до 2000.00 лв. Срокът за кандидатстване е до 09 декември 2022 г. Документите са достъпни на адрес https://bit.ly/37BYmkF

Докторантите и тази година ще бъдат подкрепяни със средства от бюджета на Стопанската академия. Право да кандидатстват за средства за подпомагане на научноизследователската дейност имат всички докторанти, зачислени в редовна форма на обучение в Свищовското висше училище, обучаващи се в първа, втора или трета година по съответната докторска програма, но не по-късно от три месеца до приключване срока на докторантурата. Информацията за допустимите разходи, сроковете и процедурата по кандидатстване и отчитане е достъпна на адрес bit.ly/3vp3e53

Информационният ден приключи с кратка дискусия относно технологията на подаване на проекти, бюджетните и времеви параметри на проектите. Екипът на Института за научни изследвания пожела успех на всички участници.