Изявени студенти от Стопанска академия участваха в инициативата на Президента „Младежка визия за развитие на България“

Възпитаници на Стопанска академия „Димитър А. Ценов”, постигнали най-високи академични резултати, за поредна година получиха покана за участие в инициативата на Президента на страната ни „Младежка визия за развитие на България”. Срещата на държавния глава с абсолвенти до 35-годишна възраст, завършили с отличие, има за цел да насърчи участието на млади хора в процеса на вземане на решения. Идеята е младите хора да могат да дадат своя ценен принос за развитието на страната. Тяхното участие в определянето на приоритетите за развитие на България, в намирането на отговор на обществените проблеми и предизвикателства е от съществено значение, за да могат всички млади хора да използват пълноценно своите способности и да намират приложими, целенасочени и устойчиви решения. Във връзка с това, инициативата се реализира за трета поредна година като основната тема за дебат на тазгодишния форум бе „Европейският и евроатлантическият избор на България и пътят й на развитие в резултат на този избор”. След откриване на срещата от Президента Росен Плевнелиев, участниците проведоха дискусии по панели, наподобяващи Съветите към държавния глава. Заседанията на консултативните съвети по приоритетни въпроси за развитието на страната ни бяха ръководени от секретарите и съветниците на Президента, отговарящи за съответната дейност.

Стопанска академия бе представена от четирима абсолвенти, завършили с отличие образователно-квалификационна степен „магистър”, а по настоящем докторанти и асистенти в Свищовското висше училище. Галя Георгиева и Никола Илиев бяха поканени да участват в Съвета по социални политики. По време на заседанието участниците имаха възможност да представят свои тези, предложения и решения на тема: „Политиките в подкрепа на уязвимите групи в България в контекста на членството й в  ЕС”. Другите двама свищовски възпитаници – Ради Димитров и Живко Тодоров участваха в Съвета по правни въпроси, който заседава по подтемата „Правовата държава в контекста на членството на Република България в Европейския съюз”. При закриване на форума, Президентът лично поздрави участниците, а студентите от Стопанска академия си направиха и снимки за спомен с държавния глава.