Катедра МИО проведе 26-то издание на студентската си конференция

На 21 май 2022 година катедра „Международни икономически отношения“ при Стопанска академия „Димитър Ценов“ - Свищов организира своята двадесет и шеста поредна студентска научно-практическа конференция. Участниците в конференцията са настоящи студенти бакалаври, магистри и докторанти в български или чуждестранни висши училища, обучаващи се в икономически специалности с международна насоченост. Партньори в организацията за поредна година са катедра „Международни икономически отношения“ при Икономически университет – Варна и катедра „Икономика и международни отношения“ при Русенски университет „Ангел Кънчев“.

След като предишните две години форумът се проведе изцяло в електронна среда, тази година студентите имаха възможност да избират между присъствена и дистанционна форма на участие. Присъствената част по традиция се състоя в учебната база на Стопанска академия в с. Орешак, община Троян, а за участниците онлайн бе осигурен достъп до виртуална аудитория в платформата BigBlueButton.

Конференцията стартира с приветствия и пожелания за успех от организаторите - доц. д-р Здравко Любенов, ръководител на катедра МИО-Свищов, доц. д-р Георги Маринов, ръководител катедра МИО при Икономическия университет – Варна, и гл. ас. д-р Даниела Илиева от Русенския университет.

Представените разработки бяха в пет тематични направления, с участници студенти и преподаватели от трите български катедри-организатори и два чуждестранни университета – от Държавния университет „Шота Руставели“ в Батуми (Грузия) и Свободния международен университет на Молдова. Докладите показаха широките научни интереси на международниците – сред темите бяха норвежките преки инвестиции в развиващите се държави преди пандемията, икономическото развитие на Скандинавските държави и Финландия, търговските отношения между Европейския съюз и Китай, синята икономика, предизвикателствата пред съвременния пазар на труда, стилове на лидерство на жените-мениджъри, невронни мрежи за прогнозиране на дефлацията.

Авторите на представените доклади получиха сертификати за участие, а одобрените след рецензиране научни разработки ще бъдат публикувани в електронен сборник, включен в Националния референтен списък (НРС) на съвременни български научни издания с научно рецензиране. Сборникът е достъпен в електронен формат на dlib.uni-svishtov.bg и на страницата на конференцията mioconference.eu.

Събитието е част от научния календар на катедра „Международни икономически отношения“ за 2022 година.