Кръгла маса-дискусия „Актуални тенденции пред счетоводната професия – нови концепции и приложни решения“

На 10.11.2021 г. – Международният ден на счетоводителя, катедра „Счетоводна отчетност“ в рамките на научноизследователски проект № 8-2021 проведе кръгла маса-дискусия „Актуални тенденции пред счетоводната професия – нови концепции и приложни решения“. В събитието взеха участие членовете на катедра „СО“, представители от счетоводната практика, докторанти и студенти, които се обучават в специалност „Счетоводство и контрол“ при СА „Д. А. Ценов“ – Свищов. Срещата започна с приветствия от страна на проф. д-р Атанас Атанасов – декан на факултет „Стопанска отчетност“ и доц. д-р Галина Чиприянова – ръководител на катедра „Счетоводна отчетност“ и ръководител на проекта.
Поздравителни адреси бяха получени от бивши възпитаници и представители на счетоводната общност. Членовете на екипа представиха отчети за извършената работа, разработените теоретични и практико-приложни идеи и избрани акценти от получените данни и резултати. Специален интерес сред участниците породиха въпросите за конкурентния профил на специалността, трендовете пред професията „счетоводител“ в световен мащаб, профила на счетоводителя на бъдещето, както и нови дигитални инструменти за счетоводителя, предизвикателствата на виртуалното счетоводство (virtual accounting), облачното счетоводство (cloud accounting/online accounting) и други. Набелязаха се конкретни мерки за по-успешно внедряване на резултатите в науката, практиката и учебния процес в бъдеще. Научният форум е посветен на 85-годишнината от създаването на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – Свищов и на 85 години преподаване и обучение по счетоводство в Стопанска Академия “Д. А. Ценов” – Свищов.