Кръгла маса, посветена на иновациите в туризма, се проведе в Свищовската академия

Кръгла маса, посветена на иновациите в туризма, се проведе в Свищовската академия

Екипът на инфраструктурен научноизследователски проект № ИП3-2023 „Повишаване конкурентоспособността на туристическия сектор в България чрез внедряване на иновации” организира кръгла маса, на която бяха представени резултати от изпълнението на проекта. Научният форум се проведе на 29.10.2024г. в заседателна зала Ректорат и чрез видеоконферентна връзка. Събитието, събрало над 70 участници, беше посветено на 15-годишнината от създаването на специалност „Икономика на туризма“ в Стопанска академия „Д. А. Ценов“.

Кръглата маса на тема „Иновациите – фактор за конкурентоспособен туризъм” откри ръководителят на проекта проф. д-р Марияна Божинова, а приветствие от името на академичното ръководство поднесе проф. д-р Атанас Атанасов – зам.-ректор „Научноизследователска дейност и развитие на кадрите”.

Сред гостите на форума беше и д-р Росен Маринов – директор Дирекция „Култура и културно наследство” при Община Свищов и член на Съвета на настоятелите на СА „Д. А. Ценов”, който също отправи приветствие към екипа и всички присъстващи. Събитието беше уважено и от доц. д-р Галина Чиприянова – директор на ИНИ към Академията.

В научния форум участваха с приветствия и споделяне на мнения по темата д-р Илин Димитров – секретар на Президента по образование, култура и туризъм (служебен министър на туризма в две правителства), проф. д-р Румен Драганов – съветник на министъра на туризма, проф. д-р Мариана Янева – ръководител катедра „Икономика на туризма“ в УНСС - София, проф. д-р Стоян Маринов – преподавател в ИУ – Варна и съпредседател на Варненска туристическа камара. Поздравителен адрес екипът на проекта и участниците в кръглата маса получиха от зам.-министъра на туризма Павлин Петров.

Участие във форума взеха и представители на Туристически информационен център, гр. Свищов, местни предприемачи от туристическия бизнес, преподаватели, студенти и съмишленици.
Проф. Божинова представи екипа на проекта, съставен от преподаватели, докторанти и студенти от катедра „Икономика и управление на туризма“. В рамките на кръглата маса, проф. д-р Марияна Божинова, доц. д-р Любка Илиева, гл. ас д-р Любомира Тодорова и гл. ас. д-р Павлин Павлов представиха резултатите от проведените от екипа проучвания, обхващащи потребителските нагласи и готовността на предложителите на туристически продукти към внедряването на иновации.   За целите на изследването са разработени две анкетни карти. Първата анкетна карта „Измерване на иновационната активност и ефекта от иновациите в туризма“ е предназначена за представители на туристическия бизнес, а втората - „Изследване на потребителските предпочитания към иновациите в туризма“ е насочена към потребители на туристически продукти и услуги.
Анкетните проучвания са проведени чрез електронни анкети на Microsoft Forms, в периода 6 юни – 6 юли 2024 г., а резултатите от анкетите са обработени и анализирани чрез Microsoft Excel.
За изследване обхвата на иновационната дейност на туристическия сектор отговори са получени от 116 представители на туристическия сектор, от които: хотелиери - 59%, ресторантьори - 14%, туроператори и туристически агенти - 17%, организатори на събития - 7% и ТИЦ - 3%. Териториално те са представители както на черноморски, така и на планински и градски дестинации. За оценка на потребителските нагласи към внедряваните иновации отговори са получени от 226 потребители на туристически услуги. Профилът им показва, че преобладават семейни лица (65%), с висше образование (90%), във възрастова група 35-51 години (48%), работещи (81%) и с доходи над 2000 лв. (41%), които пътуват повече от 4 пъти годишно в страната и в чужбина.

Участниците в кръглата маса се обединиха около мнението, че внедряването на иновации в туристическия сектор е необходимо, за да бъде адекватно развитието му спрямо пазарните тенденции, но това в никакъв случай не означава обезличаване на човешкия фактор, който е в основата на създаването и предоставянето на туристически продукти.