Културният туризъм във фокуса на научна конференция

В периода 5 до 7 юни 2015 г., в Свищов се проведе Десетото юбилейно издание на Фестивала на античното наследство „Орел на Дунава“ (www.eagleonthedanube.org/). В рамките на фестивала с активното участие на Стопанска академия „Д. А. Ценов” и Националния археологически институт с музей при БАН се проведе и Научна конференция „Античното наследство - открития, състояние, перспективи“.

На научния форум бяха представени 10 доклада от учени и изследователи от осем институции:  Национален археологически институт с музей при БАН; Институт по физика на твърдото тяло при БАН; Катедра „Търговски и туристически бизнес” при СА „Д. А. Ценов”; Катедра „Финанси и кредит” при СА „Д. А. Ценов”; Катедра „Международни икономически отношения” при СА „Д. А. Ценов”; Катедра „Икономика” при РУ „Ангел Кънчев”; Градски исторически музей – Самоков; Градски исторически музей – Свищов.

На продължилия близо три часа научен форум в Посетителския център на античен град Нове бяха изнесени следните доклади: „Всекидневният живот на римския легионер на Долен Дунав”, Доц. д-р Евгения Генчева, БАН; „Новооткрит епиграфски паметник от  Novae”, Доц. д-р Павлина Владкова, БАН; „Нове - епископски център в провинция Втора Мизия”, Марин Маринов, археолог в Градски исторически музей – Свищов; „Представяне на добра практика: проект Цари Мали Град”, Веселин Хаджиангелов ВРИД Директор на Градски исторически музей – Самоков; „Мегалити, езически светилища и тяхната приемственост в християнството”, Доц. д-р Любомир Цонев, Институт по физика на твърдото тяло при БАН; „Културен туризъм – развитие, обхват и перспективи”, Доц. д-р Петя Иванова, СА „Д. А. Ценов”; „Културният туризъм като регионално конкурентно предимство”, Доц. д-р Симеонка Петрова, СА „Д. А. Ценов”; „Културният туризъм – фактор за развитие на дестинацията”, Гл. ас. д-р Любка Илиева, СА „Д. А. Ценов”; „Оценка на клиентската удовлетвореност при специални туристически събития (по примера на „Орел на Дунава”)”, Докт. Стефан Проданов, СА „Д. А. Ценов”; „Привличане на китайски туристи чрез културен туризъм”, Доц. д-р Драгомир Илиев, ас. Йордан Нейков, СА „Д. А. Ценов”, гл. ас. д-р Даниела Илиева, РУ „Ангел Кънчев”. Модератори на научния форум бяха ръководителите на катедри „Финанси и кредит” – проф. д-р Андрей Захариев и „Търговски и туристически бизнес” – доц. д-р Светослав Илийчовски.

В рамките на фестивала на специална церемония в присъствието на ВрИД ректор на Стопанска академия „Д. А. Ценов” проф. д-р Иван Върбанов бе връчена наградата „Орел на Дунава“ за популяризиране на културно-историческото наследство на Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан – посланник на Република Франция в България.