Национален форум за политиката по доходите във висшето образование

На 23 октомври 2024 г. се проведе Петият по рода си форум, посветен на висшето образование и науката под надслов „ОЦЕНКА, РЕЗУЛТАТИ, ОЧАКВАНИЯ“. Целта на форума бе да се отчетат положителните тенденции в политиката по доходите през последните години, все по-тясното обвързване на публичното финансиране с критериите за качество на обучението и постигнатите резултати, съгласуване на параметрите на бюджета за 2025 г. и очакванията на висшите училища. Организатори бяха Националният браншов синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ и Синдикат „Висше образование“ към КТ „Подкрепа“ с любезното домакинство на Националната спортна академия „Васил Левски“. Във форума участваха ректори на държавни висши училища (ДВУ), които имат синдикални организации и подписани Колективни трудови договори, и председатели на национално представителните синдикати от ДВУ.

Значимостта на дискусията се потвърждава и от участието в работната среща на проф. Галин Цоков – служебен министър на образованието и науката, акад. Николай Витанов - служебен зам.-министър на образованието и науката; г-н Любомир Йосифов – главен секретар на МОН, г-жа Соня Кръстанова – директор на Дирекция „Финанси“, гл. ас. д-р Любослав Костов – главен икономист на КНСБ.

Представители на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – Свищов във форума бяха Ректорът доц. д-р Марин Маринов и Председателят на Синдиката на работещите в СА „Д. А. Ценов към НБС „ВОН“ – КНСБ доц. д-р Маргарита Шопова. В своето изказване доц. д-р Марин Маринов подчерта, че положителните резултати в политиката по доходите на национално ниво се дължи на задружните усилия на социалните партньори. Той акцентира върху приетите промени в постановлението за диференцирани нормативи за издръжка на обучението за един студент и отбеляза, че увеличените коефициенти са стъпка към решаване на проблемите с финансирането на ДВУ. Споделяйки за хроничния недостиг на финансови средства в Академията, Ректорът предложи да се повишат коефициентите на професионалните направления „Икономика“ и „Администрация и управление“, за да се компенсира дефицитът на публичен ресурс за тяхното финансиране.

С подробности за представените данни и очакванията за следващата година можете да се запознаете ТУК.