Национален университетски шампионат по тенис на маса се проведе в Свищов по повод 80-годишнината на Стопанска академия

80-годишнината на Стопанска академия „Димитър А. Ценов” бе повод Свищов да бъде домакин на Националния университетски шампионат по тенис на маса. В есенния дял на първенството участваха студенти от 10 висши учебни заведения – НСА „Васил Левски” – София, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”, Медицински университет – Плевен, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, Русенски университет „Ангел Кънчев”, Югозападен университет „Неофит Рилски” – Благоевград, Химикотехнологичен и металургичен университет – София, Технически университет – София, УНСС и домакините от Стопанска академия.

Официални гости на откриването на първенството бяха ректорът доц. д-р Иван Марчевски, зам.-ректорът доц. Николай Нинов, ръководителят на катедра „Физическо възпитание и спорт” – доц. д-р Христофор Стоянов, зам.- кметът на община Свищов Борислав Замфиров, председателят на Общинския съвет д-р Кристиян Кирилов, Николай Константинов – дългогодишен спортен деятел. Те приветстваха участниците в националния шампионат и им пожелаха спортсменска игра и най-добро представяне. Сред гостите на откриването бяха още преподаватели от катедрата-организатор на спортната проява и любители на спорта.

С кратък обзор, Николай Константинов припомни върховите спортни постижения на студенти, представяли през годините Стопанска академия и Свищов, и завоювали шампионски титли и други престижни отличия в национални и международни състезания.

Преподавателите, водещи отборите от различните университети поднесоха поздравителни адреси по повод годишнината на Академията, а ректорът връчи на всеки отбор юбилеен плакет „80 години Академия за можещи”.
Според регламента на Националния университетски шампионат по тенис на маса, надпреварата е отборна.

През есента се играят половината от кръговете, а през пролетта в рамките на студентската Универсиада се доизиграва останалата част и след това се награждават призьорите. Турнирът е с ранг на национално първенство, изключително силен е и част от участващите в него студенти са настоящи шампиони на България и национални състезатели.