Национална конференция „Финансиада 2012” отново събра в Свищов студенти-финансисти от България

Третата национална студентска конференция „Финансиада 2012” отново събра в Свищов студенти – финансисти от различни български икономически университети и факултети. Началото на студентската конференция „Финансиада” е поставено точно преди 10 години, когато е честван 50-годишния юбилей на катедра „Финанси и кредит” при Стопанска академия „Димитър А. Ценов”.

Тазгодишното издание на конференцията, посветено на 60-годишнината на катедрата, стартира с ритуал по награждаване на студенти – финансисти от Свищовската Алма матер, получили високи признания на национални форуми. За принос в утвърждаване лидерската позиция на Академията чрез достойно представяне на Свищовската финансова школа в национални студентски изяви през 2012 г., ректорът – проф. д-р Величко Адамов връчи награди на Васил Костов, Ивайло Димитров и Лилия Лалева, Боряна Антонова, Кирил Бъчваров.

В категория „За принос в утвърждаване лидерската позиция на катедра „Финанси и кредит” чрез достойно представяне в академични студентски изяви 2012 г.” бяха отличени 10 студенти. Мария Младенова, Бояна Дюлгерова, Мариан Давидов, Йолина Ангелова, Таня Гласнова и Ваня Хаинова получиха наградите си от зам.-ректорът доц. д-р Теодора Димитрова.

В същата категория, деканът на факултет „Финанси” доц. д-р Румяна Лилова връчи награди на Калоян Петков, Дечо Георгиев, Александрина Александрова и Мария Данчева. В рамките на „Финансиада 2012” студентите представиха общо 90 доклада, свързани с публичните финанси, корпоративните финанси, инвестициите и капиталовите пазари, банките и банковото дело в контекста на Стратегия „Европа 2020”. Младите финансисти презентираха своите разработки по време на паралелно проведени заседания пред комисиите на двете секции. По думите на зам.-ректорът доц. д-р Теодора Димитрова, отличното представяне на студентите показва тяхното израстване от първи до четвърти курс на обучение. Всички участници във „Финансиада 2012” получиха сертификати, които им дават правото да кандидатстват за европейски награди по проект „Студентски стипендии и награди” на МОМН, изпълняван по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд. В двете секции комисиите отличиха най-добре представилите се студенти и те получиха парични награди, осигурени чрез дарения от преподаватели от катедра „Финанси и кредит”. В секция „Публичните финанси в контекста на Стратегия „Европа 2020”” сертификатите връчи деканът на факултет „Финанси” – доц. д-р Румяна Лилова. „Конструирайте разумно своя храм на живота, бъдете активни участници не само на пазара на труда, но и в гражданското общество на Република България” – пожела на участниците във форума доц. Лилова. Студентите, представили доклади в секция публични финанси, тя увери, че с показаните знания и умения да анализират фактите, да правят точни изводи и обобщения от една страна, и със своите преподаватели от друга страна, те са „сплав, за която бронебойни патрони няма открити”. „С такива финансисти можем да бъдем спокойни за бъдещето на специалност „Финанси”” – каза още доц. Лилова.

В секция „Публични финанси” първо място зае Десислава Койнова, представила доклад на тема „Младежка заетост и безработица в България и Европа”. Второ място зае Вахан Бохосян, а на третото място комисията класира Мариан Давидов и Али Кючуков.

Присъдената единствена поощрителна награда получи Петър Николов от Икономически университет – Варна. Представилите доклади в секцията, обединяваща корпоративни финанси, инвестиции и капиталови пазари, банки и банково дело, получиха своите сертификати от ръководителя на катедра „Финанси и кредит” – доц. д-р Андрей Захариев. Като вълна от емоция, младост и амбиция той определи представянето на студентите в тази секция и заяви, че от учебните курсове те правят научни изследвания, а от научни изследвания – трамплин за кариерно развитие.

В тази секция първото място бе присъдено на Йолина Ангелова, с разработка в направление корпоративни финанси на тема „Производството на биогорива и влиянието му върху бизнеса, цените и околната среда”. Второ място зае Калоян Петков с доклад от сферата на инвестиции и капиталови пазари, а на трето място комисията класира Ради Димитров, представил разработка в областта на банките и банковото дело. В рамките на проведената трета „Финансиада” бяха връчени наградите и от ученически конкурс – есе на тема: „Икономическото образование и моята кариера в България”, организиран от Образователен и кариерен център при Стопанска академия по повод 60-годишнината на първата българска финансова катедра. В състезателният форум участваха около 50 участници от над 20 средни икономически училища. По думите на доц. Захариев, участниците в конкурса са демонстрирали оригиналност, индивидуален творчески подход и авторова визия за релацията „икономическото образование - професионална кариера в България”. След внимателен и задълбочен анализ на получените материали, журито единодушно присъди първа награда на Беатрис Любенова – ХІІ „г” клас на Държавна търговска гимназия „Димитър Хадживасилев” – гр. Свищов. Втора награда получи Ивелина Кирова – ХІІ „а” клас на Професионална гимназия по икономика „Проф. д-р Д. Табаков” – гр. Сливен. Трето място журито присъди на Марияна Димова – ХІІ „а” клас в Старопрестолна гимназия по икономика – гр. Велико Търново.

Наградите на победителите в конкурса за ученическо есе връчи ректорът на Стопанска академия проф. д-р Величко Адамов. Авторите на най-добрите есета получиха еднократна парична стипендия, като средствата отново са осигурени чрез лични дарения на преподаватели от катедрата юбиляр - катедра „Финанси и кредит” при СА „Д.А.Ценов”.