Национално ученическо състезание по „Митнически и данъчен контрол” проведе свищовската академия в град Разград


Петото поред Национално ученическо състезание по „Митнически и данъчен контрол” бе проведено на 30 ноември 2018 г. в гр. Разград с домакин Професионалната гимназия по икономика „Робер Шуман” в града. Организатор на мероприятието бе катедра „Контрол и анализ на стопанската дейност” към Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов, подкрепена от Академичния център за кариерно консултиране и връзки с обществеността. В надпреварата се включиха общо 50 ученици от училището – домакин и от Варненската търговска гимназия „Георги Стойков Раковски”.



При откриване на състезанието приветствие към участниците отправи доц. д-р Момчил Антов, представител на катедрата – организатор. Той апелира към средношколците да покажат придобитите от тях знания и да демонстрират такива умения и креативност при решаване на състезателния казус, с които максимално да затруднят журито при определяне на най-добрите. Доц. Антов благодари на домакините за създадената организация и осигурени условия за провеждане на националното състезание. От страна на Стопанска академия, специален гост на състезанието бе доц. д-р Силвия Костова, която присъстваше както в качеството си на научен секретар на катедрата – организатор, така и като възпитаник на училището – домакин. При обръщението си към учениците тя не скри вълнението си от факта, че отново се завръща в любимото си училище и пожела успех на всички участници.
Участващите в ученическата надпревара бяха  разпределени в 17 отбора, сформирани на случаен принцип, като във всеки отбор имаше средношколци и от двете училища. Доц. Антов разясни регламента и подготвения за състезанието казус, а в качеството на ментори на ученическите екипи бяха четирима студента от 4-ти курс на специалност „Стопански и финансов контрол” в свищовската академия – Гергана Бауренска, Ивана Димова, Никита Йорданов и Георги Георгиев.



Учениците бяха поставени в работна среда, максимално близка до реалната, и се превъплътиха в ролите на митнически и данъчни инспектори. Според заданието, те трябваше да направят проверка на извършени външнотърговски сделки от страна на конкретна българска фирма. Въз основа на предприетите от тях контролни действия, екипите установиха редица несъответствия в оформените документи, като част от тях класифицираха като технически грешки, а останалите като нарушения на митническото или данъчното законодателство, за които определиха вида и размерите на наложените административни санкции на проверяваната фирма. Състезателните задания бяха проверени от академичните преподаватели доц. д-р Момчил Антов и гл. ас. д-р Жельо Желев. Най-добре представилите се три отбора бяха наградени, както следва:
Специална награда на Ректора на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ 
  • Димитър Димитров Донев, ВТГ – Варна, 12 клас
  • Севда Сунай Али, ПГИ – Разград, 12 клас
  • Емрен Хасанов Кърмъзов, ПГИ – Разград, 11 клас
Специална награда на катедра „Контрол и анализ на стопанската дейност“ при СА „Д. А. Ценов“ 
  • Светлозар Веселинов Добрев, ВТГ – Варна, 12 клас
  • Сена Сенай Бейнаби, ПГИ – Разград, 11 клас
  • Виктория Маринова Иванова, ПГИ – Разград, 10 клас
Специална награда на Националната организация на митническите агенти (НОМА)
  • Стоян Иванов Велев, ВТГ – Варна, 12 клас
  • Бирсен Хаяти Басри, ПГИ – Разград, 11 клас
  • Арзу Гюнер Таиб, ПГИ – Разград, 10 клас
Общото впечатление, което сподели журито бе, че обучението и подготовката на учениците по митнически и данъчен контрол е на високо ниво, което е предпоставка за бъдещото им добро професионално развитие в областта на финансовия контрол. Състезанието бе уважено и от Здравко Сираков, зам.-началник на Митническо бюро Разград, който запозна накратко учениците с предизвикателствата на професията митнически инспектор. Акцентирайки на необходимостта от млади и добре подготвени кадри в системата на митническата администрация, той отправи апел към средношколците да повярват в своите възможности и да продължат обучението си в областта на митническия и данъчния контрол.
 

След награждаването на победителите доц. д-р Силвия Костова представи пред всички участници образователното портфолио на Стопанска академия. Говорейки за начините и сроковете за кандидатстване в свищовското висше училище, тя подчерта, че с получения от състезанието сертификат всеки ученик от 12-ти и 11-ти клас може да бъде приет за студент по първа желана специалност в редовна форма на обучение.
В рамките на състезанието се проведе и работна среща между учителите от двете средни училища, преподаващи митнически и данъчен контрол, и присъстващите преподаватели от Стопанска академия. На нея бяха обсъдени конкретни въпроси относно учебните програми и планове на преподаваните в профилираните гимназии дисциплини от това направление, както и бъдещи възможности за сътрудничество.