Национално ученическо състезание по счетоводство се проведе в Стопанска академия „Димитър А. Ценов”

Национално ученическо състезание по счетоводство, което  се проведе в Стопанска академия „Димитър А. Ценов”, предизвика възпитаници на 16 икономически училища от страната да премерят сили в своеобразната надпревара. Форумът бе организиран от катедра „Счетоводна отчетност” и Образователен и кариерен център, и се проведе под патронажа на ректора на Свищовската Алма матер – проф. д-р Величко Адамов.
Националното ученическо състезание по счетоводство се състоя броени дни след честването на професионалния ден на дипломираните експерт – счетоводители и в него участваха ученици от: Професионална гимназия по икономика – Сливен; Професионална гимназия по икономика и управление – Русе; Търговска гимназия – Червен бряг; Национална финансово-стопанска гимназия – София; Търговска гимназия  – Бургас; Професионална гимназия по лека промишленост и икономика – Горна Оряховица; Професионална гимназия „Проф. д-р А. Златаров” – Видин; Професионална гимназия по стопанско управление, администрация и услуги – Силистра; Професионална гимназия по икономика – Дряново; Професионална гимназия по икономика – Благоевград; Професионална гимназия по икономика и мениджмънт –  Пазарджик;  Държавна търговска гимназия – Свищов; Професионална гимназия по икономика – Перник; Професионална гимназия по икономика – Шумен; Финансово-стопанска гимназия – Хасково; Национална търговска гимназия – Пловдив.

Приветствие от името на ректора и на академичното ръководство към участници и гости отправи зам.-ректорът доц. д-р Теодора Димитрова. „Добре дошли в града на първите! Добре дошли и във висшето училище, създадено с  направения преди повече от век щедър дарителски жест на свищовеца и предприемач Димитър Апостолов Ценов” – приветства гостите на Свищов доц. Димитрова. Тя подчерта, че Стопанска академия е висше училище с  утвърдени икономически школи, с квалифицирани преподаватели, и с над 130 хиляди възпитаници – успешно реализирани в обществения и корпоративен сектор в националната и световна икономика. „Възпитаници успели в сферата на финансите, счетоводството и банкирането, застраховането, маркетинга, статистиката, планирането и ред други области. Специалисти доказващи перманентно качеството на запазената марка Стопанска академия „Димитър Апостолов Ценов” – Свищов” – подчерта още доц. Димитрова. С пожелания към участниците за спортен хъс и аналитична счетоводна мисъл, зам.-ректорът откри националното ученическо състезание по счетоводство.

Приветствия към учениците и техните ръководители отправиха още деканът на факултет „Стопанска отчетност” – доц. д-р Атанас Атанасов, ръководителят на катедра „Счетоводна отчетност” – проф. д-р Михаил Дочев и директорът на Образователен и кариерен център – гл. ас. д-р Николай Нинов.

След официалното откриване на форума, учениците и техните квестори – изявени студенти, изучаващи специалност „Счетоводство и контрол” стартираха състезателната част. Участниците решаваха индивидуални състезателни тестове по счетоводство, а техните знания и представяне оценяваше жури с председател проф. д-р Михаил Дочев и членове доц. д-р Атанас Атанасов, доц. д-р Галя Иванова и доц. д-р Диана Ималова.
Първо място завоюва Иван Асенов Сарафски, ученик в Професионална гимназия по икономика и мениджмънт –  Пазарджик. Второ място зае Полина Димитрова Манолева от ТГ „Васил Априлов” – Червен бряг. На трето място се класира  Елена Антонова Славова от ПГСУАУ – Силистра.
В рамките на форума се проведе и работна среща с представителите на средните училища, преподавателския състав на катедра „Счетоводна отчетност”, директори на центрове при Стопанска академия, Алумни клуб „Счетоводител” към Асоциацията на възпитаниците на Стопанска академия и представители на практиката. Гостите имаха възможност да разгледат Академичния музей и да се запознаят с историята на свищовското висше училище.