Научен форум по проект посвети на Световния ден на статистиката екипът на катедра „Статистика и приложна математика”

Екипът на инфраструктурен научноизследователски проект № ИП4-2023 „Сравнителен анализ на конвенционални статистически методи и изкуствени невронни мрежи при прогнозиране на динамика” организира кръгла маса, на която бяха представени резултати от изпълнението на проекта. Научният форум, който се проведе на 24.10.2024 г. в заседателна зала Ректорат и чрез видеоконферентна връзка, беше открит от ръководителя на проекта доц. д-р Маргарита Шопова, декан на факултет „Стопанска отчетност” и преподавател към катедра „Статистика и приложна математика”. Събитието бе посветено на Световния ден на статистиката, който се отбелязва ежегодно на 20 октомври.

Гости на форума бяха проф. д-р Атанас Атанасов, зам.-ректор „Научноизследователска дейност и развитие на кадрите”, доц. д-р Светослав Илийчовски, зам.-ректор „Учебна дейност и акредитация”, и доц. д-р Галина Чиприянова, директор на Института за научни изследвания. От името на академичното ръководство приветствие към екипа на проекта и участниците в кръглата маса поднесе проф. Атанасов. Той подчерта, че научните форуми, организирани от катедра „Статистика и приложна математика”, винаги впечатляват с точността, с която екипът формулира темите на своите изследвания, с аргументацията на тезите, които защитават, с дълбочината на техните разработки, а всичко това се отразява изключително положително върху качеството на научноизследователската дейност на Стопанска академия „Д. А. Ценов” като цяло.
Доц. Шопова представи екипа на проекта, съставен от преподаватели, докторант и студенти от три катедри – „Статистика и приложна математика”, „Бизнес информатика” и „Обща теория на икономиката”. Отчетено беше изпълнението на планираните публикации във връзка с популяризирането на получените резултати.

В своята презентация доц. д-р Пламен Петков, ръководител на катедра „Статистика и приложна математика” и член на екипа, разгледа възможностите за моделиране на дневната възвръщаемост на индекса SOFIX за периода 20.10.2000 г. – 28.03.2024 г. чрез ARMA-GARCH модели. Гл. ас. д-р Евгени Овчинников представи други три публикации. Първата е свързана с проучвателен статистически анализ за установяване на закономерности в динамиката на различни показатели. Следващите две са посветени на теоретичните, методологичните и практико-приложните аспекти на експоненциалното изглаждане като подход за прогнозиране на динамични редове.

Публикациите, които презентира гл. ас. д-р Ангелин Лалев, имаха за цел да се оцени ефективността на съвременни подходи, базирани на машинното обучение при прогнозиране на динамични редове. В тях се сравняват невронни мрежи (RNN и LSTM) и дървета на решения (GBDT), с конвенционални статистически подходи. Резултатите от изследванията по проекта показват, че по-точни прогнози могат да се получат чрез комбинирането на традиционните статистически подходи и тези, базирани на машинното обучение.

Присъстващите споделиха задоволството си от представеното научно изследване. Те определиха форума като интересен и полезен.

Презентацията от кръглата маса можете да разгледате ТУК.