Научна сесия „Управление на знанието, информацията и икономическия растеж” организира Института за научни изследвания

Научна сесия „Управление на знанието, информацията и икономическия растеж” организира Институтът за научни изследвания при СА „Д. А. Ценов”. Форумът се проведе в два панела – отчитане на резултатите от реализираните през 2016 научноизследователски проекти и представяне на кампанията по финансиране на научноизследователска дейност в Академията през 2017 г.
В рамките на сесията бе представена обобщена информация за финансираните през предходната година 36 проекти, от които 22 научно–изследователски, 6 за частично финансиране на научни прояви и 8 инфраструктурни. Ръководители и представители на проектните екипи запознаха аудиторията с кратки презентации на резултатите от научноизследователската дейност в три паралелно работещи секции.

Директорът на ИНИ – доц. д-р Анелия Радулова запозна присъстващите на научната сесия, представители на академичната общност в СА „Д. А. Ценов“, с промените и актуализациите във вътрешните правила за условията и реда за оценка, планиране, разпределение и разходване на средствата, предоставяни от държавния бюджет за присъщата на академията научна дейност.

През настоящата година, научно–изследователската дейност се финансира със средства от държавната субсидия по „Наредба за условията и реда за оценката, планирането, разпределението и разходването на средствата от държавния бюджет за финансиране на присъщата на държавните висши училища научна или художествено-творческа дейност и с целево заделени собствени средства на Академията.


Финансовият ресурс, осигурен от целевата субсидия, се насочва към финансиране на екипни научноизследователски проекти, частично финансиране на научни форуми и частично финансиране на научни публикации в библиографска и реферираща база данни – SCOPUS/WEB OF SCIENCE.
Целево заделени средства се насочват към подпомагане на научно–изследователската работа на редовни докторанти в СА „Д. А. Ценов“ Свищов. Финансирането е предназначено за покриване на разходите на докторантите при участие в научни форуми, за закупуване на научна литература и осигуряване на достъп до специализирана информация и специализиран софтуер, заплащане на таксите за специализирани, следдипломни и факултативни обучения за придобиване на ключови знания и компетентности.