Научни изследвания в мащабен форум представиха над 200 студенти в Стопанска академия

Мащабен студентски научен форум в Стопанска академия „Димитър А. Ценов” даде възможност на възпитаниците на Свищовското висше училище да представят свои научни изследвания в областта на икономическата наука. Студентската научна сесия, в която участваха 240 студенти с 210 доклада, откри зам.-ректорът по „Студентска политика и академично развитие” проф. д-р Теодора Димитрова. „За такъв научен форум може да ни завиди всяко висше училище, но само ние можем да се похвалим със студенти като вас” – каза проф. Димитрова и припомни, че според рейтинговата система на МОН, студентите на Стопанска академия заемат първо място по научни изследвания. С поздравления за проявените амбиция, ентусиазъм и желание да намерят отговори на своите научни търсения, проф. Димитрова пожела успех на участниците във форума.

Научната сесия се проведе в четири направления, формулирани от четирите факултета на висшето училище, а участниците бяха разпределени в девет презентационни секции. Факултет „Финанси” предизвика студентите с темата „Финансите в контекста на Стратегия „Европа 2020”. В първа секция бяха представени научни разработки в направленията публични финанси, социално дело и инициативи за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Втора секция обедини корпоративни финанси, банково дело и застраховане.

„Предизвикателства и перспективи пред бизнеса в контекста на програма България 2020” бе темата, която факултет „Производствен и търговски бизнес” постави за участниците. Разпределени в две секции, студентите представиха изследвания, свързани с „Предизвикателствата пред индустриалния и аграрния сектор в контекста на програма България 2020” и с „Перспективи за развитие на търговския и туристическия бизнес”.

Организираната от факултет „Мениджмънт и маркетинг” студентска научна сесия бе на тема „Устойчиво развитие и глобален мениджмънт”.  Представените в първа секция разработки бяха в областта на мениджмънта, маркетинга и стратегическото планиране, а втора секция обхвана презентации относно международни икономически отношения и бизнес информатика. Студентите работиха по темите „Актуални проблеми  пред европейската интеграция и европейския бизнес”, „Съдеятелска среда и криза в икономиката и управлението”, „Стратегически перспективи за развитието на бизнеса и публичния сектор”, „Маркетинг 2024 г.”, „Актуални тенденции в развитието на информационните и комуникационните технологии”.

Факултет „Стопанска отчетност” предизвика студентите да насочат своите научни изследвания към „Проблеми и предизвикателства пред стопанската отчетност”. Разпределени в три презентационни секции, участниците представиха разработки в направленията „Счетоводството като информационна и контролна система”, „Контролът и анализът за запазване на динамичното равновесие в икономиката” и „Приложение на статистическите методи в икономическите изследвания”.

ФАКУЛТЕТ „ФИНАНСИ“
I секция – Публични финанси, Социално дело, Инициативи за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж
1м. Светла Иванова - III курс, спец. „Финанси”
2м. Ромина Нанкова - III курс, спец. „Финанси”