Нови туристически обекти разработиха участниците в направление „Туризъм“ в 11-то национално ученическо състезание по икономика в Стопанска академия

Рекорден брой нови участници се включиха в 11-то издание на национално ученическо състезание по икономика, което се проведе в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в направленията „Търговия“, „Туризъм“, „Иновации в бизнеса“, „Счетоводство“ и „Икономикс“. В средношколската надпревара участваха възпитаници на ПГТМ – Ботевград, Търговска гимназия – Бургас, Старопрестолна гимназия по икономика – Велико Търново, ПГТ – Велико Търново,  Неврокопска професионална гимназия – Гоце Делчев, Финансово-стопанска гимназия – Добрич, ПГИ „Рачо Стоянов” – Дряново, ПГСС – Исперих, ФСГ – Монтана, ПГСС – Попово, ДФСГ „Интелект” – Плевен, ПГТ – Плевен, Национална търговска гимназия – Пловдив, ПГИ „Робер Шуман” – Разград, ЗПГ „Климент Арк. Тимирязев“ – Сандански, ДТГ „Димитър Хадживасилев” – Свищов, ПГСУАУ „Атанас Буров” – Силистра, ПГИ – Сливен, ПГ „Ген. Владимир Заимов“ – Сопот, НТБГ – София, Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски” – Ст. Загора, СОУ „Христо Ботев“ – Тутракан, ФСГ –Хасково, СОУ „Васил Воденичарски” – Хайредин и ПГИ – Шумен.

Участниците приветства от името на академичното ръководство зам.-ректорът по „Студентска политика и академично развитие“ проф. д-р Теодора Димитрова. „Вие присъствате днес тук в Свищов, в Стопанска академия, на територията на знаещите, на можещите, на победителите в най-приказното време на годината – тогава, когато в природата се заражда ново начало“ – каза проф. Димитрова. Припомняйки началото на създаването на Висшето училище в Свищов, тя подчерта, че днес най-високата оценка и най-голямото признание за Стопанска академия са дадените от нейните вече близо 150 000 възпитаници. Зам.-ректорът цитира данни от анкетно проучване през 2014 г., в което възпитаници на Свищовската Алма матер в сравнение с Европа поставят най-висока оценка на висшето училище, в което са обучавани. Сред ключовите показатели за направената оценка са качество на преподаване, репутация сред работодателите, връзка с държавната администрация и бизнеса, по-ниска месечна издръжка, административни услуги, IT инфраструктура, академично оборудване, професионална помощ и кариерно ориентиране, готовност на преподавателите да помагат, достъпност в обучението. С пожелание за успех в състезанието, проф. Димитрова призова учениците избирайки висше училище за продължаване на своето образование, през есента отново да се завърнат в „приказната атмосфера“ на Стопанска академия.

Сред гостите на официалното откриване на двудневната ученическа надпревара бяха проф. д-р Любен Кирев – зам.-ректор по „Обучение и научни изследвания“, проф. д-р Анета Денева – декан на факултет „Производствен и търговски бизнес“, проф. д-р Атанас Атанасов – декан на факултет „Стопанска отчетност“, преподаватели, студенти и докторанти, учители, придружаващи учениците. Приветствия към участниците в състезанието отправиха още директорът на Академичен център за кариерно консултиране и връзки с обществеността – доц. д-р Николай Нинов и ръководителите на катедрите, съорганизатори по отделните направления.

В обръщението си към участниците в направление „Туризъм“, ръководителят на катедра „Търговски и туристически бизнес“ – доц. д-р Светослав Илийчовски подчерта, че състезанието се открива в Международния ден на щастието. „Вие днес сте в родния град на Щастливеца, както сам е нарекъл себе си Алеко Константинов, който е и учредител на организираното туристическо движение в България“ – каза доц. Илийчовски. Освен успешно представяне в избраното състезателно направление, той пожела на участващите средношколци след 4 години да държат в ръцете си диплом за висше образование от Стопанска академия със специалност „Икономика на туризма“. Ръководителят на катедрата поясни, че това състезание е предизвикателство към учениците за проява на творчество, демонстрация на идеи и показване на  предприемачески дух при решаване на бизнес заданието.

Влизайки в ролята на предприемачи, които осъзнават актуалните пазарни потребности, предизвикателствата на променящата се среда и високите изисквания в сферата на туризма, участващите екипи трябваше да направят перманентен анализ и да предприемат изпреварващи действия по пътя към предприемачеството в туристическия бизнес. С цел успешното бъдещо развитие и позиционирането на туристическия пазар, Стопанска академия предизвика учениците да разработят нов туристически обект. Предвид, че работят на българския пазар, участниците в направление „Туризъм“ трябваше да създадат къща за гости, представяйки традиционния бит и регионалната култура. Представянето на идеята бе свързано с избор на продажбени средства и идеи за промотиране на предлаганите в дадената къща за гости продукти и услуги.

Комисия, председателствана от доц. д-р Симеонка Петрова, класира на първо място Отбор №3 „Западни Родопи“ с ментор Гергана Петрова – IV курс, спец. „Икономика на туризма“.

В състава на отбора победител бяха Роман Владев от ТГ – Бургас, Иванина Печева от ПГТ – Плевен, Силвия Борисова от ДТГ – Свищов и Стоянка Талатинова от НТГ – Пловдив.