Областно ученическо състезание в направление „Предприемачество” проведе в Пирдоп катедра ИБП при Стопанска академия

За първи път катедра „Индустриален бизнес и предприемачество“ при Стопанска академия „Димитър А. Ценов”, с любезното съдействие на Професионална гимназия по механоелектротехника – гр. Пирдоп, организира Областно ученическо състезание в направление „Предприемачество: Стартиране на собствен бизнес”. В инициативата участваха общо 42 ученици от 4 средни училища от Софийска област: ПГМЕ – Пирдоп, ПГТХТ „Никола Димов“ – Пирдоп, СУ „Свети Паисий Хилендарски“ – Златица и СУ „Христо Ботев“ – Горна Малина.

Ученическото състезание бе открито от доц. д-р Искра Пантелеева – ръководител на катедра „Индустриален бизнес и предприемачество”, която приветства активността на Професионална гимназия по механоелектротехника в гр. Пирдоп и благодари за възможността да се проведе инициативата в подобен изнесен формат. След официалното откриване, учениците имаха възможност да работят по зададения казус, обменяйки мисли и идеи за подобряване на бизнес картата в региона. От екипите се изискваше да развият идея и разработят минипроект за стартиране на собствен бизнес, базиран на техните познания, оценки за потребност от конкретни продукти и услуги в региона, и възможност за реализиране на многопосочни ползи за всички заинтересовани страни. Учениците бяха подпомагани от трима ментори – изявени студенти от 4 курс, специалност „Индустриална бизнес икономика” – Цветослава Панова; Ана Петкова и Аделина Владимирова.
Работата и представянето на участвалите 11 екипа оценява 6-членно жури с председател доц. д-р Искра Пантелеева и членове: проф. д-р Любчо Варамезов – декан на факултет „Производствен и търговски бизнес”; гл. ас. д-р Емил Николов и гл. ас. д-р Зоя Иванова от катедра ИБП; Йорданка Минчева – ст. експерт „Местни приходи” в Община Пирдоп; Магдалена Иванова – зам.-управител на „Бонита 66” ЕООД – гр. Пирдоп.

На първо място журито класира Екип 3 в състав Алекс Томов (ПГМЕ – Пирдоп), Йоан Стоянов (СУ „Христо Ботев” – Горна Малина) и Йоанна Ушанова (СУ „Свети Паисий Хилендарски” – Златица). Второ място бе присъдено на Екип 2 – Шукрие Шато (ПГМЕ – Пирдоп), Цветелина Тинкова (ПГМЕ – Пирдоп), Марио Съйков (ПГТХТ „Никола Димов” – Пирдоп) и Илияна Нешкова (СУ „Свети Паисий Хилендарски” – Златица). На трето място бе оценена идеята на Екип 8 в състав Йоана Семова (ПГМЕ – Пирдоп), Огнян Овчаров (ПГМЕ – Пирдоп), Стефан Манчев (СУ „Христо Ботев” – Горна Малина) и Анна-Мария Кънчева (ПГМЕ – Пирдоп). Журито присъди и една специална награда „Най-приложима идея” на Екип 1, в състава на който бяха Елвира Раева (ПГМЕ – Пирдоп), Никол Нанева (ПГМЕ – Пирдоп), Преслава Пушкарова (ПГТХТ „Никола Димов” – Пирдоп) и Виктория Павлова (СУ „Свети Паисий Хилендарски” – Златица).
Наградите връчиха проф. д-р Любчо Варамезов и доц. д-р Искра Пантелеева. Активността и отговорното отношение на учителите от участвалите четири училища бе оценена високо, за което всеки от тях получи и съответна грамота.

На финала на ученическото състезание катедра „Индустриален бизнес и предприемачество” при Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов и Професионална гимназия по механоелектротехника – гр. Пирдоп сключиха меморандум за партньорство и си пожелаха поставеното начало да се развие в бъдеще и да се превърне в ежегодна инициатива, съчетаваща желанието, идеите и предприемаческия дух на младите хора от региона с подкрепата на образователните институции, местната администрация и бизнеса.