ONLINE Национално ученическо състезание по „Митнически контрол“ проведе Стопанска академия „Димитър А. Ценов” на 05.04.2023 г.

На 5 април 2023 г. бе проведено онлайн Национално ученическо състезание по „Митнически контрол”. Организатор на мероприятието бе катедра „Контрол и анализ на стопанската дейност” към Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов. В надпреварата се включиха общо 113 ученика от 10 училища в страната:

• Варненска търговска гимназия „Георги Стойков Раковски“, гр. Варна
  • Национална търговска гимназия, гр. Пловдив
  • Професионална гимназия по икономика "Г. С. Раковски", гр. Ямбол
  • Професионална гимназия по икономика "Карл Маркс", гр. Смолян
  • Професионална гимназия по икономика "Робер Шуман", гр. Разград
  • Професионална гимназия по икономика „Проф. д-р Димитър Табаков“, гр. Сливен
  • Професионална гимназия по икономическа информатика ,,Джон Атанасов'', гр. Търговище
  • Професионална гимназия по икономика и мениджмънт, гр. Пазарджик
  • Финансово-стопанска професионална гимназия „Васил Левски”, гр. Монтана
  • Частна професионална гимназия по икономика и управление, гр. Пловдив

Участващите в ученическата надпревара средношколци бяха поставени в работна среда, близка до реалната, като се превъплътиха в ролята на митнически инспектори. В предоставеното им задание те трябваше да вземат решения относно правилното протичане на конкретна вносна операция и да анализират резултатите от извършените документални и фактически проверки. Учениците се състезаваха индивидуално, като посредством апликацията BigBlueButton към Moodle платформата на катедрата, те бяха разпределени в общо десет състезателни стаи. Ментори и модератори в състезанието бяха преподаватели от катедра КАСД и студенти от специалност „Стопански и финансов контрол“ и Магистърска програма „Валутен, митнически и данъчен контрол“.

Победителите в дванадесетото Национално ученическо състезание по „МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ“ са:

Първо място:

• Елеонора Григорова Згурова, ПГИ "Карл Маркс" - Смолян
    Грамота и награда от Ректора на Стопанска академия „Димитър А. Ценов“, Свищов

Второ място:

• Демира Николаева Холевич, ВТГ "Георги Стойков Раковски" - Варна
    Грамота и награда от катедра „Контрол и анализ на стопанската дейност“

Трето място – двама участника:

• Александра Димитрова Бабайкова, Национална Търговска Гимназия - Пловдив
  • Александра Росенова Караиванова, Национална Търговска Гимназия - Пловдив
    Грамоти и награди от Националната организация на митническите агенти (НОМА)

Общото впечатление, е че обучението и подготовката на учениците по митнически контрол е на високо ниво, което е предпоставка за бъдещото им добро професионално развитие в областта на финансовия контрол.
Организираното ученическото състезание е част от вече шестгодишните усилията на преподавателите по митнически контрол в Стопанска академия да подпомагат обучението в това направление в средните училища в страната.