Първа студентска научна сесия по „Управление на дълга” се проведе в Стопанска академия

Първа студентска научна сесия на тема „Управление на дълга - 2014” се проведе в Стопанска академия „Димитър А. Ценов”. Поредното пионерно за Свищовската Алма матер събитие бе организирано от катедра „Финанси и кредит” по Проект ИП2-2013 „Докторантско училище по финанси и магистърски научни изследвания по финансови науки”. В научната сесия участваха 34 студенти от магистърска програма „Финансов мениджмънт” (редовна форма на обучение).

Форумът откри зам.-ректорът по „Студентска политика и академично развитие” проф. д-р Теодора Димитрова. „Вие сте випуск, за който останалите висши училища могат само да мечтаят, випуск, който винаги носи много позитиви за Стопанска академия от студентската си активност” – заяви проф. Димитрова и подчерта, че сред участниците в първата по рода си сесия са студенти, завоювали престижни награди и отличия от различни национални форуми. Изразявайки увереност, че успешно са усвоили техниките за управление на дълга, проф. Димитрова пожела на магистрите по финансов мениджмънт да нямат дългове в личен план.

Сред гостите на официалното откриване бяха деканът на факултет „Финанси” – проф. д-р Румяна Лилова, директорът на центровете за магистърско и за дистанционно обучение – доц. д-р Михаил Чиприянов, доц. д-р Пламен Пътев и доц. д-р Александър Ганчев от катедра „Финанси и кредит”.

Участващите в сесията магистри презентираха своите  индивидуални и екипни разработки, представящи изследвания, свързани с дефицита и дълга на 22 държави – Белгия, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Норвегия, Обединено кралство, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Франция, Чешка Република и Швеция.

Изследванията на студентите бяха с акцент върху анализа на дефицита и управлението на дълга на посочените държави в периода  2000 – 2013 г. Установените тенденции потвърдиха силно негативните ефекти на финансово-икономическата криза от 2008 г. върху отделните държави, изразени основно във високата лихвена „цена” на дълговите инструменти. С особено негативни показатели магистрите изведоха групата страни-членки на ЕС, придобила популярност като групата PIIGS (Португалия, Италия, Ирландия, Гърция и Испания).

Теоретична основа на проведените изследвания бе едноименния авторски курс на проф. д-р Андрей Захариев, който ръководи и предлаганата на английски език версия на магистърската програма („Financial Management”).

Научно-приложните доклади на магистрите по управление на дълга ще бъдат публикувани в едноименен сборник, съвместно с научни изследвания на лекторите по дисциплината „Управление на дълга“. Участниците в научната сесия получиха персонални  сертификати, които им връчиха зам.-ректорът проф. д-р Теодора Димитрова, ръководителят на катедрата проф. д-р Андрей Захариев и ръководителят на проекта доц. д-р Валентин Милинов.

Магистрите документираха участието си в Първата студентска научна сесия по „Управление на дълга” със снимка пред паметника на основателя на катедра „Финанси и кредит” и трети ректор на Стопанска академия – проф. д-р Минко Русенов.