По повод Световния ден на потребителя катедра „Търговски бизнес“ организира тренинг с представител от практиката
На 15 март 2025 г., по повод Световния ден на потребителя, катедра „Търговски бизнес“ организира тренинг с представител от практиката на тема: „Ценови търговски политики и потребителско поведение“ пред студенти от специалност „Икономика на търговията“.
Обучението се проведе в специализиран кабинет по търговия (72 ауд.) в Стопанска академия „Д. А. Ценов“, като част от мероприятията, които са включени в Научния календар на катедрата.
Гост-лектор от практиката беше г-жа Лаура Любенова, асистент-търговец, нехранителни стоки в международна търговска верига.
Г-жа Любенова запозна аудиторията с ролята на ценовите политики в процеса на изграждане на успешни взаимоотношения с потребителите и стимулиране на потреблението. Представи различни търговски подходи и добри практики за ценообразуване, като акцентът е върху тези, базиращи се на потребителската оценка. Особено внимание гост-лекторът отдели на факторите, влияещи върху равнището и динамиката на цената и върху процеса на определяне на цената. Подчерта, че търговският бизнес подкрепя всяко предложение за защита на потребителите в условия на бързопроменяща се и конкурентна среда. Според лектора съвременните пазарни условия изискват и налагат да се разработват и прилагат различни ценови политики, чрез които да се постигне максимално удовлетворяване на специфичните потребности на целевите сегменти. Едновременно с това да се прилагат икономически инструменти, осигуряващи по-добри конкурентни предимства и финансови резултати.
След интересната и всеобхватна презентация студентите от специалност „Икономика на търговията“ взеха активно участие в проведената дискусия и зададоха множество въпроси към гост-лектора г-жа Любенова. Обучаемите в проведения тренинг изразиха удовлетвореност от споделените реални примери от търговската практика и възможности, очертаващи ролята и значението на ценовите търговски политики и тяхното влияние върху потребителското поведение.