Почетни плакети получиха шестима ректори на Стопанска академия по повод 75-годишнината на свищовската Алма матер

„За гражданите на Свищов и особено за академичната общност,  8-ми ноември е свещен ден, специален ден” – това заяви в приветственото си слово по повод 75-та годишнина на Стопанска академия „Димитър А. Ценов”, ректорът проф.д-р Величко Адамов. Той припомни, че на този ден през 1936г., 24 години след дарението на свищовския родолюбец Димитър Апостолов Ценов, Цар Борис III открива висшето търговско училище в крайдунавския град. По думите на проф.Адамов, от този ден започва градежа и растежа на едно висше училище, което днес заема достойно място в националното и международното образователно пространство. „В нашата страна за 75г. много неща се променят. Променя се икономическата мода, променят се системи, модели, но нашата Академия блести със собствена светлина” – каза още проф.Адамов. Той подчерта, че икономиката на определени етапи е в различни състояния, като се редуват кризи и подем, но „в Стопанска академия винаги е царял духът на стабилността и увереността”.

Сред гостите на тържествената церемония по честването на годишнината бяха Великотърновския митрополит Григорий, носители на почетното звание „Доктор хонорис кауза” на Стопанска академия, сред които и първият почетен доктор - проф. Клаус Хаазе от Университет Пасау, Германия. На официалната церемония присъстваха  представителни делегации на академични ръководства от университети-партньори от Русия, Германия, Украйна, Молдова, Полша, Румъния, Сърбия, Латвия, Грузия, Гърция. Сред гостите бяха още ректори, зам.-ректори, декани, академични преподаватели от висши училища в София, Варна, Пловдив, Велико Търново, Плевен, Русе, Габрово, Шумен, Стара Загора, Бургас, Перник, Ботевград. Церемонията уважиха и областни управители, кметове, ръководители на финансови институции.

Официални гости на церемонията бяха и шестима бивши ректори на Стопанска академия, ръководили висшето училище в периода 1972 - 2007г. Проф.д-р Делчо Порязов, проф.д-р ик.н. Димитър Панайотов, проф.д-р ик.н. Методи Кънев, доц.д-р Здравко Георгиев, проф.д-р ик.н. Атанас Дамянов и проф.д-р ик.н. Нено Павлов бяха наградени за принос в развитието на свищовското висше училище.   Настоящият ректор, проф.д-р Величко Адамов, връчи на шестимата бивши ректори грамоти и почетни плакети.

Признание за своя принос в развитието на Стопанска академия получиха и 10 професори - учители на днешното поколение преподаватели в свищовската Алма матер. Те получиха от ректора грамоти и почетни знаци на Академията.

Проф. Адамов откри и Международната юбилейна научна конференция на тема: „Икономиката и управлението в XXI век – решения за стабилност и растеж”. В двудневния научен форум с доклади участваха над 400 автори от България и други 15 държави – професори, доценти, асистенти, докторанти, студенти и представители на практиката.