Почина проф. д-р Делчо Порязов – доайен на ректорската гилдия в СА „Д. А. Ценов“

На 2 февруари 2022 год. ни напусна завинаги ученият, родолюбецът и силният радетел за доброто на България, Свищов и Стопанска академия проф. д-р Делчо Порязов. Престана да тупти сърцето на доайена на ректорската гилдия в Алма матер, ръководил висшето училище от 1972 г. до 1975 г.

Проф. д-р Делчо Порязов е роден на 14.11.1932 г. в с. Горно поле, Хасковско. През есента на 1952 г. се записва за студент във ВФСИ – гр. Свищов” като завършва през 1957 г. с пълно отличие и златен медал специал­ност “Финанси и кре­дит”. Същата година е избран за асистент по политическа икономия. През 1971 г., само на 38 години става професор. Специализирал е финанси в Сорбоната, Париж, и във Финансовата академия в Москва.

Неговите научни изследвания са в областта на финансите, бюджета, кредита, парите, националния доход и бан­ковото дело. Има над 100 монографии, студии, статии, доклади, рецензии и учебници. Избиран е последователно за ръководител на катедра „Финанси и кредит“ през 1968-1974 г., декан на Финансовия факултет в периода 1966-1969 г.,  заместник-ректор от февруари 1969 до ноември 1972 г. и ректор от ноември 1972 до м. януари 1975 г. Като ректор е инициатор е на изграждането и разширяването на Факултетския корпус на академията и спортния комплекс, започва проектирането на сту­дент­ското градче и самото строителство.

През 1984 г. е назначен за заместник-министър на финансите. От началото на 1989 г. е представител на България и вицепрезидент на Международната банка за икономическо сътрудничество в Москва. Проф. Порязов е заемал и поста председател на Надзорния съвет на Междуна­род­ната банка за търговия и развитие.

Проф. Порязов е председател на Управителния съвет на Съюза на икономистите в България (от 2004 г. до 2013 г.) и след това негов почетен председател. За заслугите си като учен, препода­вател и общественик става носител на множество отличия: “Заслужил деятел на науката”, ордените “Св. св. Кирил и Методий”, „Червено знаме на труда”, „Народна република България” и най-високото държавно отличие – орден Стара планина” – първа степен за големи заслуги към Република България в областта на висшето образование и науката, както и финансовата теория и практика. На 7 април 2017 г., проф. д-р Делчо Порязов е удостоен със званието „Почетен гражданин на Свищов“.

На 3 февруари (четвъртък), от 14:00 ч. до 17:00 ч. и на 4 февруари 2022 г. (петък), от 8:00 ч. до 17:00 ч. във фоайето на Факултетски корпус ще бъде уреден кът с книга за съболезнования, чрез която всички желаещи могат да се простят с проф. Делчо Порязов. Във връзка с епидемичната обстановка, са предприети нужните противоепидемични мерки и е осигурен еднопосочен коридор за посетителите.