Посещение на студенти от специалност „Аграрна икономика“ в практическа работна среда

На 29.03.2017 г. катедра „Аграрна икономика“ организира посещение на студенти от специалност „Аграрна икономика“ (II и IV курс, редовно обучение) в практическа работна среда. Г-н Ганчо Ламбев – председател на ППОК "Изгрев - 93" запозна студентите с историята и производството на кооперацията, където са ангажирани над 90 души. Днес дейността й се измерва в различни направления:

• Растениевъдство
  • Животновъдство
  • Промишлена и търговска дейност, услуги на населението.

Кооперацията притежава:

• Фурна, в която се произвеждат годишно над 320 х. хляба;
  • Хранителен магазин.

След това главният агроном на кооперацията – г-н Милен Иванов съпроводи студентите от специалност „Аграрна икономика“ до кравефермата, фермата за отглеждане на калифорнийски червей и нивите на кооперацията. На терен разясни за технологиите, които се прилагат в производството на технически култури. Кои сортове пшеница са актуални и кои от тях са най-устойчиви на болести и неприятели. Нагледно бе показано какви обработки на почвата се извършват и какви препарати се използват. Разгледани бяха машинопаркът и магазинът за селскостопанска техника. Пред студентите от специалност „Аграрна икономика“ възникнаха множество въпроси, във връзка с производството и реализацията на техническите култури, основните предизвикателства при отглеждането на дойни крави и телета, рентабилността при нетрадиционните производства и др., на които получиха подробни разяснения.