Предизвикателствата пред средното и висшето икономическо образование в България дискутираха в Свищов учители и академични преподаватели

Методическа кръгла маса по проблемите на икономическото образование в средните училища в България се проведе в Стопанска академия „Димитър А. Ценов”. Във форума, организаран от висшето училище в Свищов, участваха учители от 11 средни икономически училища в страната, ръководители на катедри и учебни центрове, академични преподаватели от Стопанска академия. При откриване на кръглата маса, гостите приветства зам.-ректорът по „Студентска политика и академично развитие” – проф. д-р Теодора Димитрова.

Като възпитаник на средно икономическо училище тя адмирира труда на учителите и сподели, че техните ученици, които са вече студенти в Свищовската Алма матер, имат солидна икономическа подготовка.

В срещата участие взеха представители на: ПГИ „Иван Илиев” – Благоевград; Търговска гимназия – Бургас; ВТГ „Георги С. Раковски” – Варна; СОУ „Васил Кънчов” – Враца; ПГИТ „Проф. д-р Асен Златаров” – Петрич; Национална търговска гимназия – Пловдив; ПГИ „Робер Шуман” – Разград; ДТГ „Д. Хадживасилев” – Свищов; ПГСУАУ „Атанас Буров” – Силистра; ТГ „Княз Симеон Търновски” – Стара Загора и Търговска гимназия „Васил Априлов” – Червен бряг.

Заедно с домакините учителите обсъждаха учебните програми и планове по преподаваните от тях дисциплини, използваните учебни помагала, до колко придобитите от учениците знания по икономика в средното образование могат да бъдат използвани и прилагани при обучението им във висшето училище. В рамките на срещата бяха представени развиваните в Стопанска академия специалности в бакалавърска степен, магистърските и докторските програми, възможностите за професионално, следдипломно и факултативно обучение, които могат да бъдат в полза на учителите.

Директорът на Академичен център за кариерно консултиране и връзки с обществеността – доц. д-р Николай Нинов представи позиционирането на Стопанска академия спрямо класическите икономически университети според  рейтинговата система на висшите училища в България за 2013г. на Министерство на образованието и науката. Участниците в  кръглата маса обсъдиха и възможности за партньорство и съвместни инициативи, способстващи за икономическото образование в средните училища.

Проф. Димитрова връчи поименни сертификати за участие на учителите и комплекти икономическа литература за училищните библиотеки.

По време на срещата бяха анонсирани националните икономически състезания за ученици, които Стопанска академия ще проведе до края на месец февруари и през март. Сред направленията за предстоящите ученически състезания по икономика са маркетинг, туризъм, бизнес информатика, финанси, застраховане и социално дело, счетоводство, икономикс.