Преподаватели от катедра „Аграрна икономика“ – гост-лектори в открит урок за устойчивост и екологична отговорност в СУ „Цветан Радославов“

На 15 ноември 2024 г. Средно училище „Цветан Радославов“ в гр. Свищов бе домакин на открит урок на тема „Как хранителната индустрия се отразява върху околната среда“. Специални гости на форума бяха ръководителят на катедра „Аграрна икономика“ към Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – доц. д-р Елена Йорданова и ас. д-р Цветан Марков.

Събитието беше насочено към учениците от 8. клас, които наскоро бяха избрани за младши посланици по Програмата за училища-посланици на Европейския парламент. Това беше тяхното първо публично представяне в новата им роля, което подчерта значимостта на тяхната мисия да разпространяват европейските ценности и да работят за устойчиво развитие.

Доц. д-р Елена Йорданова и ас. д-р Цветан Марков изнесоха лекция, в която разгледаха влиянието на хранителната индустрия върху околната среда. Те представиха данни, примери от практиката и нови научни подходи за намаляване на екологичния отпечатък на производството и потреблението на храни. В рамките на урока, гостите акцентираха върху ролята на младите хора в изграждането на по-устойчиво бъдеще.

Учениците от 8. клас допълниха представянето със собствени примери и проекти, които изготвиха като част от подготовката си за това събитие. Те подчертаха значението на личната отговорност към природата и необходимостта от въвеждане на устойчиви практики във всички сфери на живота. С особено внимание учениците разгледаха теми като намаляване на хранителните отпадъци, екологичното земеделие и рециклирането.

В края на открития урок се проведе дискусия, в която участваха както учениците, така и гостите от академичните среди. Обсъдени бяха практически идеи за популяризиране на устойчивото хранително производство и значението на образованието в тази насока.

Събитието беше оценено високо от всички присъстващи, като постави основата за по-тясно сътрудничество между Средно училище „Цветан Радославов“ и Стопанска академия „Д. А. Ценов“. Младшите посланици доказаха, че могат да бъдат вдъхновение за своите съученици и да насочват вниманието към важни теми като опазването на околната среда и устойчивото развитие.

Тази инициатива е пример за успешното взаимодействие между образователни институции и академични среди в името на по-добро и устойчиво бъдеще.