Ректорът на Стопанска академия „Д. А. Ценов” бе сред гостите на 25-ата годишнина на НОМА
Националната организация на митническите агенти (НОМА) отпразнува 25 години от своето основаване, като събитието, което се състоя на 8 ноември 2024 г., бе отбелязано с провеждането на международна практическа конференция под надслов „Митница на бъдещето”. Сред участниците бяха представители на членовете на организацията, Агенция „Митници”, Българската стопанска камара, Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов, партньори от Литва, Унгария, Германия, Финландия и Северна Ирландия.
Ректорът на Свищовската академия, доц. д-р Марин Маринов лично поздрави организацията за нейния юбилей, чийто председател е доц. д-р Момчил Антов, преподавател в катедра „Контрол и анализ на стопанската дейност”. Началото на партньорството между Академията и НОМА е поставено през 2019 г., когато с подкрепа на организацията бе реновирана аудитория №54 и оборудвана с компютърни конфигурации и специализиран софтуер за обработка на митнически документи за внос, износ и транзит на стоки. Доц. Маринов подчерта, че много от възпитаниците на специалност „Стопански и финансов контрол” и на МП „Валутен, митнически и данъчен контрол” намират своята професионална реализация сред членовете на НОМА като митнически брокери. Добрите взаимоотношения между Академията и бизнеса позволяват поддържането на високи професионални стандарти в образователния процес и са отлична възможност за развитие както на преподавателския състав, така и на възпитаниците на свищовската Алма Матер.
Конференцията бе открита от доц. д-р Момчил Антов, който представи накратко организацията и резултатите от дейността на нейните членове през 2023 г. Акцентирано бе на представителността на НОМА в митническите среди у нас и дела на обработения внос, износ и транзит от страна на членуващите в нея митнически агенти. Доц. Антов представи и някои от резултатите от реализиран съвместно с колеги от СА „Д. А. Ценов” научноизследователски проект на тема „Въздействие на новата митническа реформа в ЕС върху функционалните и методически подходи в митническия контрол” (ИНИ: 1-2024). Те се базират предимно на проведено анкетно проучване сред митническите служители и икономическите оператори в Р България относно предложението на Европейската комисия от 2023 г. за Нова европейска митническа реформа.
Предложението за Реформа на Митническия съюз бе и основен предмет на дискусии по време на цялото мероприятието, като бе акцентирано и на възможностите за използване на изкуствен интелект в митническите процеси.