Ректорът на Стопанска академия връчи първите студентски стипендии на името на Добра Недялкова

В Стопанска академия „Димитър А. Ценов” бяха връчени първите студентски стипендии от учредения през 2010г. дарителски фонд „Добра Недялкова”. Почетният гражданин на Свищов Добра Недялкова, която живееше в Канада и  почина през месец май 2009г., завещава 85 000 щатски долара на родния град на съпруга й, Недялко Недялков. Според направеното завещание, волята на дарителката е с 50 000 долара да бъде открит фонд за стипендии на студенти в Стопанска академия, а останалите  35 000 долара да бъдат използвани за манастира „Покров Богородичен” край Свищов.

Едноличният дарителски фонд на името на Добра Недялкова към свищовското висше училище е учреден със завещаната от нея благотворителна цел да подпомага парично студенти на Академията. В учредителния акт се посочва, че стипендиите ще бъдат минимум две – една социална за крайно нуждаещ се студент и една за най-висок успех (над 5.50).

По предложение, направено от Студентския съвет и  утвърдено от Академичния съвет на свищовското висше училище, в първата година, в която се връчват стипендии от дарителски фонд „Добра Недялкова” еднократно подпомагане с по 500 лв. получават петима възпитаници на Стопанска академия – трима студенти без двама родители и двама отличници.

Еднократни социални стипендии получиха Мануела Берчева – спец. „Икономика на туризма”, Катрин Николова – спец. „Финанси” и Красимир Крумов – спец. „Бизнес информатика”. Всеки от тримата студенти, които са четвъртокурсници в ОКС „Бакалавър”, е със среден успех от годините на обучение „много добър”.

Еднократни стипендии за отличен успех получиха Мария Николова – спец. „Счетоводство и контрол” и Стефани Станчева – спец. Финанси”. Двете студентки, също IV курс, са постигнали еднакъв среден успех от следването им до момента – „отличен” 5.94.

Стипендиите на студентите от дарителски фонд „Добра Недялкова” връчи ректорът на Стопанска академия – проф. д-р Величко Адамов на заседание на Академичния съвет.