С нови застрахователни и осигурителни продукти се конкурираха ученици в национално състезание по икономика в Стопанска академия
Нови застрахователни и осигурителни продукти разработиха и представиха участници в 10-то национално ученическо състезание по икономика, организирано от Стопанска академия „Димитър А. Ценов”. Юбилейното издание на ученическата надпревара, която Свищовската академия провежда за четвърта поредна година, бе организирано в направленията „Публични финанси”, „Корпоративни финанси” и „Застраховане и социално осигуряване”, в които се включиха общо 160 възпитаници на 21 средни училища от страната: ПГИ „Иван Илиев” – Благоевград, Търговска гимназия – Бургас, Варненска търговска гимназия, Старопрестолна гимназия по икономика – Велико Търново, СОУ „Козма Тричков” – Враца, ПГЛПИ „Атанас Буров” – Горна Оряховица, Финансово-стопанска гимназия – Добрич, ПГИ „Рачо Стоянов” – Дряново, ПГСС „Никола Йонков Вапцаров” – Левски, Държавна финансово-стопанска гимназия „Интелект” – Плевен, Национална търговска гимназия – Пловдив, Частна професионална гимназия по икономика и управление – Пловдив, ПГИ „Робер Шуман” – Разград, ДТГ „Димитър Хадживасилев” – Свищов, ПГСУАУ „Атанас Буров” – Силистра, НФСГ – София, НТБГ – София, Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски” – Ст. Загора, СОУ „Васил Воденичарски” – Хайредин, ТГ „Васил Априлов” – Червен бряг и ПГИ – Шумен.
С приветствие от името на Академичното ръководство, националния форум откри зам.-ректорът по студентска политика и академично развитие – проф. д-р Теодора Димитрова. В обръщението си към учениците и техните учители, тя сподели, че пионерната инициатива на Стопанска академия за провеждане на национални ученически състезания по икономика в различни направления е с цел Свищовското висше училище да бъде реален партньор на бизнеса и средните икономически училища. По думите й, това е инициатива, която дава възможност на младите хора да премерят сили на територията на Стопанска академия и да се докоснат до академизма, традициите и иновациите във висшето икономическо образование.
Отборите, участващи в направление „Застраховане и социално осигуряване” бяха разделени в две поднаправления – „Застраховане” и „Социално осигуряване”, а в тяхна помощ бяха съответните екипи от ментори – ас.д-р Милен Митков с докторант Василена Стоева и ас. д-р Агнеса Аспарухова с докторант Йордан Йорданов.
Състезателите в поднаправление „Застраховане” трябваше да се превъплатят в ролята на мениджърски екип на застрахователно дружество, който осъзнава актуалните пазарни потребности, предизвикателствата на променящата се околна среда и високите изисквания на клиентите в сферата на застраховането. От тях се изискваше перманентен трезв анализ и изпреварващи действия по пътя към отстояване лидерската позиция на съответното дружество на българския застрахователен пазар и евентуалното навлизане или затвърждаване на позициите на чужд пазар. Предизвикателството, което Стопанска академия отправи към ученическите екипи в „Застраховане” бе да разработят застрахователен продукт, с който да отговорят на застрахователните потребности на потенциалните си клиенти.
Заданието на отборите, състезаващи се в поднаправление „Социално осигуряване” бе свързано с работата на мениджърски екип на пенсионноосигурително дружество, който изучава развитието на пазарните потребности, открива предизвикателствата на променящата се действителност и се стреми към постигане на високите изисквания и стандарти в сферата на социалната сигурност. Учениците трябваше да проявят иновативност и да предприемат съответните изпреварващи действия за отстояване мястото на тяхната компания на пазара на осигурителни продукти и услуги в България. С цел успешно бъдещо развитие и утвърждаване на лидерските позиции на конкретното пенсионноосигурително дружество, Стопанска академия провокира участниците да разработят и наложат на пазара нов или да обновят утвърден осигурителен продукт, съобразно очакванията, възможностите и нагласите на българския потребител.
Представянето на идеите на екипите в отделните поднаправления бе свързано с избор на продажбени средства и идеи за промотиране на предлагания продукт от съответното застрахователно дружество или пенсионноосигурителна компания. Журито, което оценяваше представянето на отборите в направление „Застраховане и социално осигуряване”, бе председателствано от доц. д-р Пламен Йорданов и с членове доц. д-р Румен Ерусалимов и доц. д-р Николай Нинов. Преди да връчи наградите на отборите-победители, доц. Ерусалимов сподели, че в това направление са участвали „млади, амбициозни, инициативни и атрактивни” млади хора, в които ясно се виждат „бъдещи застрахователи и осигурители”.
Първото място в поднаправление „Застраховане” журито присъди на отбор „ЗАД Армеец” в състав Ина Борисова от ФСГ – Добрич и Петя Свиленска от ДФСГ – Плевен. В поднаправление „Социално осигуряване” победител стана отбор „ПОД Алианц България АД” със състезатели Теодора Шопова от НФСГ – София и Християна Димова от ФСГ – Добрич. Специалната награда на „Алианц България” получи отбор „ЗАД ДЗИ”, в състав Станислав Станчев от НФСГ – София и Нурджан Асан от ФСГ – Добрич.
Организаторите и домакини на състезанието изразиха благодарности както към основните си партньори сред които бяха ОЗК „Застраховане” АД, ПОД „Топлина” АД и ЗК „Лев Инс” АД, така и към учителите, придружили своите възпитаници в юбилейното 10-то издание на националната надпревара по икономика в Стопанска академия.