Съюза на икономистите в България обявява националния конкурс „Млад икономист – 2023”

Управителният съвет на Съюза на икономистите в България обявява деветнадесетия национален конкурс „Млад икономист – 2023 г.: гласът на младите за силна икономика”. Тазгодишното издание на кокнурса е на тема „Предприемачеството в България: да открием нови възможности, стимули и перспективи за модернизация на икономиката”. Съорганизатор е Институтът за икономически изследвания на Българската академия на науките.
Конкурсът е открит за състезание и награждаване на победители в следните категории: ученици, студенти, докторанти, млади специалисти и предприемачи. За участие в националния конкурс се изисква до 30 май 2023 г. представянето на есе, авторова концепция или доклад по избрана от самите участници тема за развитието и проблемите на предприемачеството в разнообразните форми на реализацията му в България. Целта на настоящия конкурс е да стимулира нови идеи за повишаване на стопанското значение на предприемачеството за осигуряване на заетост, доходи и иновации.
Участниците имат свободата да избират сами темата на разработката за конкурса. Примерни теми могат да бъдат препоръчани в следните области:

• Предприемачество: изборът на бизнес идея, стимули за успех и управление на риска;
  • Форми на предприемачеството. Стартиращите предприятия и приложението им в отделни сектори и икономически дейности, включително в развитието на информационните технологии и услугите, социално предприемачество, занаятчийство, предприемачество в селските райони и творческите индустрии, вкл. на регионално ниво;
  • Подкрепа на предприемачеството с икономически мерки и инструменти на политиката на държавните институции, както и от фондове и програми на ЕС;
  • Поуки от опита на предприемачеството у нас и в чужбина и предложения за насърчаване на предприемачеството;
  • Идеи и добри практики за насърчаване на обучението по предприемачество в училищата и предприемаческата трансформация на българските висши училища;
  • Как да се подобрява предприемаческата управленска култура с подкрепата за обучението по предприемачество?

Участниците предават разработките си едновременно по електронен път на адрес: info@bgeconomist.bg и по поща в два екземпляра на хартиен носител на адреса на Съюза на икономистите в България: София 1000, ул. Г. С. Раковски №108.

• КРАЕН СРОК ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА РАЗРАБОТКИТЕ - 30 МАЙ 2023 Г.
  • Тържественото връчване на наградите на победителите в конкурса ще се състои при честването на Деня на икономиста - 10 юни 2023 г.

По-подробна информация и указания за конкурса могат да бъдат намерени на интернет страницата на СИБ https://bgeconomist.bg/