Шампионски, вицешампионски титли и медали завоюваха свищовските студенти в Универсиада 2014

Шампионски, вицешампионски титли и медали за челни позиции завоюваха студенти от Стопанска академия „Димитър А. Ценов” в Национална универсиада 2014. Събитието, организирано от Асоциацията за университетски спорт (АУС) „Академик”, е част от Държавния спортен календар за студенти по програма „Развитие на спорта за учащи” на Министерството на младежта и спорта. Националната надпревара събра в София студенти от близо 30 висши учебни заведения, които се съревноваваха по 11 вида спорт. Стопанска академия беше представена от Университетски спортен клуб „Димитър А. Ценов”, обединяващ всички практикувани спортове във висшето училище.

Най-масово участие и най-много медали Свищовската академия имаше в състезанията по Кик Бокс. Десетте свищовски каратисти, водени от треньора сенсей Марин Маринов, завоюваха общо 10 медала – 2 златни, 5 сребърни и 3 бронзови.

В стил Киклайт контакт Стоян Веселинов – 3 курс спец. „МИО” стана шампион в категория до 69 кг. Сребърни медали в този стил завоюваха Джефер Джеферов – 4 курс, спец. „Икономика на търговията” в категория до 63 кг. и Георги Димитров – 4 курс, спец. „Аграрна икономика” до 84 кг. На трето място в категория до 74 кг. се класира Красимир Димитров – 2 курс, спец. „Застраховане и социално дело”. Единствената представителка на нежния пол в свищовския тим –  четвъртокурсничката Жаклина Иванова от спец. „Икономика на кооперациите” също завоюва бронзов медал при жените в категория до 50 кг.

В дисциплината Лайт контакт Стопанска академия има шампионска и вицешампионска титли. В категория до 69 кг. на финала един срещу друг се изправиха докторантът по Международни икономически отношения Иван Ангелов и третокурсника от същата специалност Стоян Веселинов. Златния медал спечели Иван, а Стоян след завоюваното първо място в предходната дисциплина, при тази остана с вицешампионска титла. Втори места завоюваха още Георги Димитров в категория  до 84 кг. и Жаклина Иванова при жените до 50 кг. Бронзово отличие спечели първокурсника Хасан Хасан от спец. „Счетоводство и контрол” в категория  до 79 кг. От десетте каратисти, представили Стопанска академия в Универсиада 2014, само Иван Ангелов и Стоян Веселинов са участвали в други студентски първенства. При комплексното класиране Стопанска академия получи купата за второ място, като отстъпи само на Националната спортна академия.

В състезанията по джудо участваха четирима свищовски студенти, водени от ст. преп. Силвия Николаева.

Първокурсничката Евру Закирова от спец. „Икономика на туризма” стана първа в категория 57 кг. Шампионската си титла тя завоюва след като победи на финала с чиста победа ипон съперничката си от Софийски университет. Евру Закирова тренира джудо само от няколко месеца и за първи път участва в национално първенство по този спорт. Завоюваното от нея първо място в индивидуалната надпревара донесе на  Стопанска академия бронзов медал при отборното класиране на жените. Кристиян Кръстев и Митко Николов пък се наредиха в челната десятка при индивидуалното класиране за мъже.

Четирима свищовски студенти участваха и в Държавното индивидуално студентско първенство по тенис на маса, в което за пореден път постигнаха високи резултати. Мейджан Бакалова – второкурсничка в спец. „Икономика на туризма”, отново стана вицешампион при жените. В партньорство със състезателка от Софийски университет, свищовската тенисистка спечели и бронзов медал при двойки жени. Другите трима участници от Стопанска академия – близнаците Ивайло и Йонко Петкови, и по-големия им брат Петко Петков се класираха в челната десятка на България при мъжете.

Дни преди Националната универсиада Мейджан Бакалова и съотборничката й Виолета Ангелова защитиха миналогодишната си вицешампионска титла с участието си в Държавното отборно студентско първенство по тенис на маса, финали, което се проведе в гр. Шумен. До този кръг достигнаха осемте най-добри университетски отбора при жените. В оспорваната среща на финала свищовските тенисистки загубиха от тима на Националната спортна академия. Освен със сребърен медал, третокурсничката  Виолета Ангелова от спец. „Финанси” се завърна от това първенство и с титлата „Мис тенис на маса”.

Поредно признание получи и треньорът на представителните студентски отбори на Стопанска академия по тенис на маса – ст. преподавател Елиз Караманлиева. На проведеното този месец Общо събрание на АУС, председателят доц. д-р Златко Джуров отбеляза в отчета си добрата работа на секцията по тенис на маса, където председател е Елиз Караманлиева.

За участието в Национална универсиада 2014,  Университетски спортен клуб „Д. А. Ценов” при Стопанска академия е удостоен с почетна грамота от Асоциацията за университетски спорт „Академик”.