Стопанска академия няма да става филиал на друго висше училище

Стопанска академия „Димитър А. Ценов” няма да става филиал на друго висше училище. Това заяви ВрИД ректор проф. д-р Марияна Божинова след проведената на 12.01.2016 г. среща с министъра на образованието проф. Тодор Танев и неговия екип. „Имаме пълната подкрепа на МОН за продължаване на изборния процес в Стопанска академия”, каза още проф. Божинова. Тя поясни, че с просветния министър са обсъждали конкретни стъпки за организирането и по-скорошното провеждане на избори в Стопанска академия.
По време на срещата е коментирано и разпространеното в медийното пространство изказване на министър Танев от 08.12.2015 година, че Стопанска академия няма да получава субсидия, ако няма ръководство и Свищовското висше училище временно може да стане филиал на Русенския университет. Проф. Божинова поясни, че думите на министъра са извадени от контекста. Те са казани по-скоро в шеговита форма, но с цел да подействат психологически върху академичната общност за да се консолидира около провеждането на избори за нов ректор и ръководни органи. Служебният ректор е получил уверение от просветния министър за това, че държавната субсидия на Стопанска академия няма да бъде спряна.