Стопанска академия почете 95-годишния юбилей на Финансовия университет при Правителството на Руската федерация в Москва

Делегация на Стопанска академия „Димитър А. Ценов” начело с проф. д-р Андрей Захариев, зам. председател на Общото събрание и ръководител на катедра „Финанси и кредит”, взе участие в тържествата по повод 95-годишния юбилей на Финансовия университет при Правителството на Руската Федерация в Москва. От името на проф. д-р Величко Адамов, ректор на СА „Д. А. Ценов” бе връчен поздравителен адрес към Университета – юбиляр, както и дърворезба с лика на светите братя Кирил и Методий, символ на общата азбука и добрите отношения между двата славянски народа.

Двете висши училища имат над половинвековни партньорски отношения. През месец март 2009 г. в Москва лично двамата ректори проф. д-р Величко Адамов и проф. д-р ик. н. Михаил Ескиндаров положиха подписи върху договора за сътрудничество между СА „Д. А. Ценов” и Финансовия университет при Правителството на Руската Федерация. Делегация на Финансовия университет начело със зам.-ректора по науката и иновационното развитие проф. д-р ик. н. Сергей Сильвестров, заслужил икономист на Руската федерация и действителен член на Руската академия на естествените науки, уважи честванията за 75-годишнината на Свищовската Алма матер през 2011 г.

Днес, Финансовия университет при Правителството на Руската Федерация е водеща научна и образователна институция, която има 166 договора за международно сътрудничество с 36 страни по света. След вливане във Финансовия университет на три други висши училища (в периода 2011-2012 г.) в момента структурата на университета включва 20 факултета и 187 катедри от които 106 катедри във филиали, извън Москва. В академичния състав от 3692 души на Финансовия университет работят 402 професори и 1169 доценти.
На академичното тържество на Финансовия университет, проведено в държавния кремълски дворец, чрез финансовия министър Антон Силуанов (възпитаник на Финансовия Университет), бе поднесено приветствие от името на министър-председателя на Руската Федерация Дмитрий Медведев. Ректорът проф. д-р ик. н. Михаил Ескиндаров благодари лично на всички чуждестранни делегации уважили празника на водещото за Руската Федерация икономическо висше училище.
В рамките на визитата свищовската делегация дари на библиотеката на Финансовия университет при Правителството на Руската Федерация пълния комплект англоезични учебници от магистърска програма „Financial Management” включваща авторски курсове на проф. д-р Величко Адамов, проф. д-р Андрей Захариев, доц. д-р Пламен Пътев, доц. д-р Стоян Проданов и доц. д-р Стефан Симеонов от катедра „Финанси и кредит”.

Свищовските представители проведоха срещи със зам. ректорите проф. д-р ик.н. Елена Маркина, проф. д-р ик. н. Марина Федотова и проф. д-р ик. н. Любовь Гончаренко, както и с Директора по международното сътрудничество д-р Павел Селезнёв. На срещите бяха обсъдени въпроси за развитието на бъдещи съвместни образователни и научни проекти между двете партниращи си академични институции.