Стопанска академия връчи наградите от годишния национален конкурс „Най-добра администрация”
С приветствие към участниците, церемонията откри ректорът на Стопанска академия доц. д-р Иван Марчевски. Говорейки за целите на провеждания конкурс и очакваните резултати, той сподели, че част от мотивацията е да се скъси дистанцията между теорията и практиката, и да се стимулира конкуренцията между областните администрации. Правото на Стопанска академия да провежда конкурса доц. Марчесвки обясни с факта, че това е висше училище с 80-годишна традиция, което повече от 20 години обучава студенти в сферата на публичната администрация, а самите преподаватели са добре познати в практиката и могат да дадат обективна и безпристрастна оценка за получените резултати.
В поздравителен адрес, изпратен за официалната церемония по награждаването, народният представител Георг Георгиев приветства усилията на Стопанска академия и на целия екип на конкурса за разработването на система за оценка на административния капацитет на публичните администрации, чрез която да се даде възможност за независима и обективна оценка на административното функциониране на областните администрации в страната. С пожелания за успех и просперитет на Стопанска академия, депутат отдава признание на Свищовското висше училище, което по думите му „дава познания и умения, свобода за избор и шанс за реализация”.
Резултатите от проведените за 2015 г. проучвания обяви председателят на журито проф. д-р Борислав Борисов, преподавател в катедра „Стратегическо планиране” и инициатор на конкурса. Той поясни, че работата по провеждането на Национален конкурс за „Най-добра администрация” стартира през 2013 г., когато е разработена Методика за оценяване на организациите от публичния сектор с 42 критерия. Изследването се провежда в различни сфери от дейността на администрациите като стратегическо и оперативно планиране, финансово управление и контрол, в т.ч. управление на риска и мониторинг, управление на информацията, публичност и откритост, управление на човешките ресурси, управление на собствеността, контрол върху индивидуални и нормативни административни актове. Методиката е съгласувана с главния секретар на Министерския съвет на Република България и с Института по публична администрация (ИПА) към Министерския съвет. За събиране на необходимата информация за най-добра администрация за 2014 г. е разработен въпросник, специално за областните администрации, а за 2015 г. фокусът отново е върху администрациите на областните управители за да се види какъв е напредъкът, спрямо предходната година. „Ефективността, ефикасността, капацитетът, прозрачността и иновативността на публичния сектор са от ключово значение за постигането на всички цели, заложени в Стратегия „Европа 2020”, каза проф. Борисов. Той подчерта, че нов момент в тазгодишния конкурс е, че набирането на емпиричната информация, посещенията на място и попълването на въпросниците е извършено от студенти от ІV курс, специалност „Публична администрация” от Стопанска академия. Междувременно, в Патентното ведомство на Република България е регистрирана търговската марка „Най-добра администрация”, която проф. Борисов дари на Свищовското висше училище.
Наградата за „Най-прозрачна областна администрация” получи област Търговище”. Като „Най-целево ориентирана” бе обявена областна администрация Силистра.
„Най-отворена за сътрудничество” е областна администрация Разград. За „Най-проектно ориентирана” бе определена администрацията на област Русе, а за „Най-иновативна” – областна администрация Благоевград, която бе носител на голямата награда в първото издание на конкурса. Наградите в петте категории връчиха ректорът на Стопанска академия и членове на журито.
Освен плакет и грамота, Виктор Янев получи и реплика на оригиналната сабя на Васил Левски като символ на държавността. „Приемам тази награда с чувство на отговорност и благодарност”, каза областният управител на Кюстендил като подчерта, че заслугата за това признание е на всички служители в администрацията.
Представителите на наградените областни администрации изразиха благодарност към организаторите на конкурса и към студентите, реализирали посещенията и проучванията в над 20 града, и обещаха да продължат все така „качествено и отговорно” да изпълняват своите задължения.