Студенти от специалност „Публична администрация“ посетиха Министерски съвет

На 23 април 2015 г. десет студенти от Стопанска академия „Димитър А. Ценов” участваха в Информационен ден за студенти от специалност „Публична администрация“ в Министерския съвет. Инициативата е в изпълнение на подписания през 2014 г. Меморандум за сътрудничество между Института по публична администрация (ИПА), Администрацията на Министерски съвет (МС) и висшите училища, обучаващи студенти в специалност „Публична администрация“. В събитието взеха участие пет студенти от ІІ курс (Людмила Петрова, Кристина Велева, Георги Данов, Ралица Василева и Теодора Добрева) и пет техни колеги от ІІІ курс (Виктория Константинова, Венцислав Стефанов, Наталия Райкова, Надежда Въртелева и Ренета Кукенска). Свищовските студенти бяха водени от ас. д-р Юлиян Господинов – научен секретар на катедра „Стратегическо планиране”. Заедно с тях, участие в срещата взеха студенти от Бургаския свободен университет и Технически университет – Габрово.

Информационният ден откриха Калина Чернева и Николай Янков – представители на политическия кабинет на заместник министър-председателя по коалиционна политика и държавна администрация и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова.

Приветствие към участниците отправиха също изпълнителният директор на ИПА доц. Георги Манлиев и Николай Бизев - експерт в дирекция „Обучение, международна дейност и проекти“ на ИПА. Те споделиха желанието си да виждат в институциите все повече млади и компетентни специалисти, завършили специалност „Публична администрация”.

От страна на администрацията на Министерски съвет участие в Информационния ден взеха двама експерти от дирекция „Модернизация на администрацията“. Дияна Дончева запозна студентите с Програмата за студентски стажове в държавната администрация, а Алеко Джилджов представи приоритетните направления на административната реформа 2015-2020 г.

След направените презентации, студентите имаха думата за въпроси, мнения и коментари. Получи се интересна дискусия, с участието на всички представени организации - администрацията на МС, ИПА и трите висши училища.